Facebook   Facebook
TGS NEWSLETTER 12/2016

Kolaudace a oslava - prostě "párty dobrý party"


V pátek 11. listopadu, tedy na svatého Martina, který svou bílou nadílku přinesl už o den dříve, se v našich nových kancelářích v Mýtě uskutečnila akce nazvaná Open House.


Chtěli jsme tak svým partnerům ukázat naše nové a netradiční pracovní prostředí a také konečně oslavit letošní velký úspěch: zisk ocenění Brainiac


Večera se zúčastnilo kolem 180 hostů, mezi nimiž nechyběli naši významní obchodní partneři a dodavatelé, ale ani pestrá směs významných osobností mimo náš obor: například diplomaté, profesoři a akademici z ČVUT, zástupci místní samosprávy atd.


Všichni příchozí byli uvítáni “kouřícím” koktejlem z curaccaa z rukou profesionálního „molekulárního kuchaře“. Později během večera proběhla také molekulární show a s tím spojený speciální catering, kde jsme měli možnost ochutnat pokrmy v hodně netradičním skupenství, např. jablečný štrúdl v kostce, nitro kapučíno v tekutém dusíku při mínus 196 stupních Celsia a mnoho dalších zajímavých variací.
 

Na úvod akce všechny hosty přivítal ředitel Pavel Diviš, jehož na jevišti vystřídal Aleš Pospíšil ze společnosti Czech Top 100, aby jako její zástupce objasnil důvod získání ceny Brainiac. Zbytkem večera pak provázela moderátorka Lucie Šilhánová.
 

 


Naši hosté si mohli sami vyzkoušet řadu zajímavých aktivit, což popisuje Radka Hodinová takto: „Pojali jsme to jako tvůrčí večer, kde jsme si mohli všichni zkusit práci s materiálem a vlastním tělem, protože i to je svým způsobem „materiál“. Na hosty čekalo v naší strojírenské hale několik zastávek: mohli si zatočit hrnčířským kruhem, zkusit u kováře složit sto let starou učňovskou zkoušku, vyrábět na šlapacím soustruhu na dřevo, vytvořit vlastní korálek nebo se projít po žhavém uhlí či skleněných střepech.“


Překonat předsudky v gastronomii mohli všichni ochutnávkou  smaženého sarančete. „Naším maskotem je sice kobylka, a tak pochoutkou měly být právě ty, jenže v listopadu už jsou všechny zazimované, tak nám posloužili větší bratranci sarančata,“ směje se Radka.


Během večera se hosté mohli vlastní rukou a barvami podílet na vzniku jedinečného uměleckého díla. To bylo na závěr vydraženo a výtěžek z akce poputuje na podporu studentů/strojařů z pražské ČVUT…třeba našich budoucích kolegů.O tématické zakončení večera se postarala svým tělem akrobatka v kruhu, kterou přivezl mezi přítomné náš jeřáb. Lehkost jejího akrobatického představení v kombinaci s jeřábem, který standardně zdvihá tunové stroje, byla okouzlující a úchvatná.


Pokud jste naší akce zúčastnili, velice Vám děkujeme a doufáme, že jste se dobře bavili. Pokud jste ten večer chyběli, podívejte se alespoň zprostředkovaně na video z oslavy >
 

 

SEMINÁŘ:

 

Obrábění na vlastní kůži

 


V říjnu jsme pro naše zákazníky uspořádali pravidelný a již tradiční Seminář obrábění. Během tří dnů se na něm vystřídalo kolem stovky našich klientů z Čech a Slovenska. 

 

Úvod semináře byl společenský: první večer jsme strávili nepracovně v pivovaru Purkmistr v Plzni nad dobrým jídlem a pivem, a to i ve společnosti ředitele Pavla Diviše.


Následující den už na zákazníky čekalo celkem pět odborných stanovišť, na nichž mohli vidět mnoho různých strojů a technologií v akci.
 

Prvním zastavením byla výroba v Mýtě. „Na stroji Kitamura 4XT jsme obráběli zvětšenou soustružnickou destičku z oceli 12050. Zde jsme předváděli naše úspěšné nástroje na fréze 2D JET  a také nástroje Hitachi Tools, kterými jsme dokončovali tvar. Zákazníci byli příjemně překvapeni dynamikou stroje i schopnostmi nástrojů při finálním opracování,“ popisuje Jaroslav Pišta.

  

„Druhým strojem na tomto stanovišti byl Hartford HCMC 1692, kde jsme prezentovali naši oceňovanou frézu Pocket Master. Ta byla hlavním tahákem včetně ukázky několika nejlepších způsobů, jak ji využít, tj. při frézování hlubokých kapes či obvodu. Předvedli jsme také například, jak nástroj vyplachuje špony, nebo kdy a jak použít emulzi a vzduch,“ dodává.


Na dalším stanovišti měli zákazníci možnost poznat stroj Biglia B750SY. Tento CNC soustruh s poháněnými nástroji, protivřetenem a osou Y nabízí bezkonkurenční výkon motoru poháněných nástrojů až 17,5 kW, krouticí moment na vřetenu poháněného nástroje dosahuje 56 Nm. Jak říká Vladimír Tejček: „Záměrem bylo ukázat, že toto zařízení je na trhu obráběcích nástrojů skutečně jedinečné.


Zákazníkům jsme předvedli možnosti plnohodnotného frézování na soustruhu nebo to, jak kombinovat frézovací a soustružnické operace bez nutnosti použít obráběcí centrum a soustruh.“ A čeho si účastníci semináře všímali nejvíce? „Robustnosti, tuhosti a výkonu, což dohromady znamená navýsost produktivní obrábění.“


Zákazníkům se představil rovněž jeden velmi zajímavý stroj italského výrobce Sigma, na němž mohli vidět pětiosé souvislé obrábění. Jaroslav Král popisuje hlavní výhody modelu Sigma Compact 5A takto: „Jedná se o robustní, velmi tuhý univerzální stroj, který nabízí velké rozjezdy v osách x, y i z, šikmé lože s lineárním vedením nebo zvětšenou pracovní desku stolu o rozměrech 500 x 500 milimetrů. Vedle toho naši zákazníci oceňují také jeho líbivý design a především jednoduchý servis.“


Aktéry dalšího stanoviště ve výrobě v Mýtě byly ostřička vrtáků Cuoghi, seřizovací přístroj Nikken, svěráky Safeway, zařízení pro tepelné upínání Schuessler a výdejní automat TGS, o který byl skutečně obrovský zájem.


Na poslední zastávku jsme s účastníky semináře přejížděli do Holoubkova. „Podívali se na naši „nástrojařskou“ budovu a zastavili se i v oddělení logistiky. Tam měli zákazníci možnost osobně se potkat s kolegyněmi, které s nimi pravidelně vyřizují jejich přání, a přiřadit si tak k hlasu v telefonu i tvář,“ usmívá se Martina Zehle. Hlavní náplní této části byla ukázka výroby produktů firmy UniCut.


Seminář měl opět velmi pozitivní odezvu. „Jelikož nás zajímá zpětná vazba účastníků, požádali jsme všechny přítomné o zhodnocení průběhu semináře, a jsme potěšeni, že reakce byly velmi kladné. A o jaké téma bude příští rok největší zájem? „Nejvíc požadavků bylo na obrábění nerezových materiálů. Na jaře se tedy máte na co těšit,“ uzavírá Martina.


Video ze semináře >
 

 

BRAINIAC:

Telefony ze sušičky
 


Spousta z nás chystá svým blízkým pod stromeček mobilní telefon. Co takhle věnovat rozložený mobil, který se sám složí? Hi-tech? Nikoli, tohle je velice low-tech. Jedna z laboratoří slavného MIT přišla s telefony, které se technicky vzato umějí samy složit. 
 

 


Nejde přitom o žádnou světobornou nano- nebo biotechnologii či převratné náhledy do vzdálené budoucnosti. Je to naopak náramně jednoduché: stačí součástky a otáčející se buben.


Tým, který má na svědomí  třeba už i samosestavovací nábytek, pro tuhle malou hříčku přišel s mobilem velice jednoduchého designu. Inženýři za pomoci konstruktéra Marcella Coelha do rohů všech šesti jednotlivých dílů připevnili jakési magnetické zámky. Součásti jsou vyrobené tak, že do sebe mohou zapadnout pouze jedním jediným způsobem.


Když všechno nasypete do rotujícího válce (představte si třeba buben sušičky) a dostatečně dlouho počkáte, díky náhodným střetům jednotlivých částí na Vás v jeden moment vypadne sestavený telefon.


Jistě, není to právě něco, co by člověk čekal od vědců pod hlavičkou MIT a od projektu s podtitulem „samosestavovací“. Co je na tomto nápadu fascinující, je jeho prostota. Protože jde o tak brutálně jednoduchou věc, případné – teoretické – zavedení do výroby by měla být hračka.


Lidé samozřejmě secvakání několika dílů zvládnou hravěji a daleko rychleji, ale roboti mohou zase pracovat čtyřiadvacet hodin denně. Jde vlastně jen o mechanickou sílu a trochu toho štěstí  a řada únavných, monotónních či ubíjejících montážních úkonů by mohla být ta tam.

 
PF 2017:

PF 2017

 

Už zanedlouho se pod stromečkem zase pořádně „naježí“, kapří šupiny se schovají pod talíře a z rádia začne znít Rybovka. A kdyby nejen „u Muzea“ napadly alespoň čtyři centimetry sněhu, nezlobili bychom se. Každopádně tímto u Vás právě přistál náš poslední newsletter roku 2016. 

Novinkami Vás však zásobovat nepřestaneme, slibujeme ☺
 

Děkujeme za přízeň, kterou jste nám zachovali, a věříme, že si ji zasloužíme i v roce příštím.


 

Přejeme Vám krásné Vánoce, klid, pohodu a hlavně zdraví do nového roku 2017!!!
 

Vaše TGS.

  • TGS nástroje-stroje-technologické služby s.r.o.
  • Plzeňská 610, 338 05 Mýto
  • IČO: 64833500
  • DIČ: CZ64833500
  • tel.: +420 371 751 830
  • email: tgs@tgs.cz

O společnosti

Produkty a služby

Zaměstnání

Kontakt

Facebook e-mail