Facebook   Facebook
TGS NEWSLETTER 01/2016

Dvě dekády v TGS


Ke společnosti TGS se přidala jen pár let po jejím založení a strávila v ní jednadvacet let, než na dveře zaklepal důchod. Zdeňka Zítková je vlastně takovým živoucím inventářem z Holoubkova, polovina pracovního života už je pořádná porce. Jaké to bylo?
 


„Vystudovala jsem učitelství, ruštinu a tělocvik, a učení jsem se věnovala prvních zhruba dvacet let své kariéry. Zlom nastal po revoluci, kdy se ruština učit přestala a jenom tělocvikem bych se neuživila,“ vypráví Zdeňka.


Hledala tedy jiné uplatnění, procházela inzeráty, s blížící se pětačtyřicítkou ale kdovíjak velký zájem zaměstnavatelů nebudila. „Už už jsem to vzdávala, manžel mě ale přiměl odpovědět na poslední inzerát, který jsem našla. No a vyšlo to.“
 

Setkala se tedy s Pavlem Divišem a jeho bratrem. Byť byli ve věku Zdeňčiných dětí, udělali na ni dobrý dojem. Plácli si a jejich společná cesta začala v prosinci 1994. „Mým prvním úkolem bylo rozesílat kalendáře a péefka,“ směje se. 


Kancelář tehdy sídlila v rodinném domě, pracovali v ní ve třech, s jedním počítačem, telefonem a jedním autem. „Bratři Divišové jezdili po zákaznících a já jsem zpracovávala veškerou agendu. Dělala jsem všechno včetně bezpečnosti práce, finančních záležitostí nebo nabídek. 

 


Postupem času mě tahle práce začala víc a víc bavit, přinášela mi uspokojení. Zároveň to byla možnost objevit zase úplně jiný svět než školství,“ vzpomíná.
 

S přibývajícími roky rostly obchody, firma se rozvíjela a v jednom už se všechno zvládat nedalo. Zdeňka tedy postupně část práce předávala novým kolegům, kteří si převzali obchodní věci nebo fakturaci .


„Mně nakonec zůstala role asistentky ředitele firmy. Vedle pracovních záležitostí jsem se mu částečně starala i o osobní agendu. Byla jsem jeho pravá ruka.“ Co jí na práci v TGS imponovalo, že tam vydržela přes dvacet let? „Pracovní ovzduší. Přátelská atmosféra, porozumění, vztahy s kolegy. Chodila jsem tam opravdu ráda.“ 


Zdeňka se s TGS rozloučila se Silvestrem loňského roku a vydala se na novou, nepoznanou cestu. Cestu důchodkyně. Jak plánuje tuhle část života strávit? „Aktivně, jak jinak. Chci se udržovat v kondici, jsem tělocvikářka, to se nezapře. Těším se, že přečtu ty stohy knížek, co mi tu vyrostly, chystám se na zahrádku, na kolo, plavání,“ uzavírá své vyprávění.
 


Tak hodně štěstí, ať se daří!
 

Výtahy pojedou do stran


Nahoru a dolů, pořád znova. Nuda. V Německu vymysleli novou generaci výtahů, jejichž kabiny se budou také posouvat do stran.
 


Společnost ThyssenKrupp přišla s návrhem prvního výtahu bez lan. Ten namísto zavěšených kabin využívá novou magnetickou technologii nazvanou MULTI. Díky ní mohou kabiny obíhat po okruhu, ne jenom po jedné dané přímé dráze. Trochu to připomíná železniční systém.


Návrh počítá s tím, že po jedné trati pojede v jednu chvíli několik kabin současně, což by mělo znamenat, že se oproti tradičním řešením čekání na výtah výrazně zkrátí.

 


Kabiny budou ve smyčce obíhat rychlostí asi pět metrů za vteřinu. Zastavovat by měly po zhruba padesáti metrech, což znamená, že nové pasažéry naberou každých patnáct až třicet vteřin.
 

Podle firmy ThyssenKrupp by tohle řešení mělo zvýšit kapacitu výtahů o polovinu a zároveň ušetřit místo, které je v budově potřeba. Kabiny a dveře jsou navíc výrazně lehčí než ty současné.


Systém otevírá velké možnosti architektům, kteří jsou dnes omezeni na přísně vertikální konfiguraci. První vlaštovky by se u našich západních sousedů mohly začít objevovat už příští rok.


 

STROJE:

Nová strategie v přístupu
ke skladovým strojům
 

 

Není tomu tak dávno, kdy zákazníci na objednané portálové stroje čekali i více než půl roku. Byli smířeni s tím, že zahájení výroby nové zakázky musejí prostě odložit a počkat, než stroj dorazí. A dodavatel se nemusel obávat, že o klienta přijde.

 

To je ale dnes už jinak. Velmi často je potřeba rozjet výrobu do dvou nebo tří měsíců. Přípravky se dají nakreslit a vyrobit poměrně rychle, nástroje mají také vyhovující termíny dodání, technologickou podporu si udělá zákazník většinou sám.


Tady ztráta zakázky nehrozí. A tam, kde je potřeba rozběhnout opravdu produktivní obrábění, jsou k dispozici externí dodavatelé - jako třeba TGS.
 

Jediné, co v tu chvíli zákazníci postrádají, je větší portálový stroj, na kterém se bude vyrábět. A právě tady vstupujeme do hry my. Co můžeme nabídnout? Než nový stroj dorazí, zajistíme výrobu u nás; následně i plynulý rozběh na nově nainstalovaném stroji u zákazníka.


Dále máme stále na skladě k rychlému dodání větší portálový stroj s indexovanou dvouosou hlavou, s běžně pořizovanými opcemi stroje.
 

Nejdelší dobu při pořizování portálového stroje zabere čas zhotovení betonového základu. Při dobré koordinaci dodavatele a kupujícího jsme schopni na koupeném stroji do tří měsíců zahájit ověřovací výrobu.

 

NÁSTROJE:Revoluce Bidemics

 

Na ČVUT nedávno proběhlo setkání konstruktérů strojů, nástrojů a zástupců významných firem v oblasti třískového obrábění. Zazněla tam tahle myšlenka: výkony současných nejnovějších nástrojů překonávají možnosti dnešních strojů. Souhlasíte?

 

Japonská firma NTK přichází s patentovanou novinkou Bidemics, která se této otázky přímo dotýká. V praxi je náročné najít rovnováhu soustavy stroj–upnutí–tuhost obrobku–výkon nových nástrojů tak, abychom využili jejich potenciál. ​


Bidemics přináší do oblasti obrábění takzvaných „aerospace“ materiálů revoluční vlastnosti. Principem v sobě Bidemics sdružuje houževnatost karbidu wolframu a schopnost keramiky odolávat teplu vznikajícímu při obrábění superslitin na bázi niklu.
 

Podle prvních ohlasů jsou nové materiály opravdovým přínosem. Při vývoji se technici z NTK zaměřili na tak zvaný semifiniš a vysokorychlostní dokončení s materiálem JX1 a JP2. 


JX1 je materiál monolitní, určený pro operace dosud pokryté wiskerovou keramikou, kde dosahujeme větší životnosti a lepších povrchů při použití až dvojnásobné řezné rychlosti.


Řezný materiál JP2 určený pro dokončování míří přímo na aplikace, při nichž naši zákazníci používají nástroje vyrobené z karbidu wolframu s až desetkrát nižším výkonem.

 

NOVINKA:

 

NC hlavy D’ANDREA  mají koncovku pro CAPTO
 

 

V loňském červencovém newsletteru jsme psali o naší spolupráci s předním světovým výrobcem NC vyvrtávacích a soustružnických hlav, italskou firmou D’ANDREA, i o tom, že jsme získali výhradní zastoupení pro český a slovenský trh.

 

Ani v Lainate u Milána nespí a pro rok 2016 přicházejí se zajímavou novinkou pro hlavy   U-TRONIC. V čem spočívá? Doteď bylo možné na hlavy montovat pouze držáky nástrojů pro prizmatická tělesa nožů. To značně prodlužovalo čas výměny. Často jsme se také potýkali s dalším požadavkem: zákazníci na univerzálních strojích už používali CAPTO, ale my jsme jim nutili hlavu s „klasickými“ noži.


To se teď ovšem mění. Firma D’ANDREA dává do prodeje kit nástrojových držáků K03 (znáte ho z katalogu) v provedení K03-C. Jedná se o sadu rozměrově shodných držáků, jejichž součástí je speciální koncovka pro CAPTO.


Nepřehlédněte, že u D’ANDREA označují CAPTO jako PSC!!! Podrobný katalog společně s kompletní nabídkou držáku PSC bude k dispozici už během ledna.

 

 

 
  • TGS nástroje-stroje-technologické služby s.r.o.
  • Plzeňská 610, 338 05 Mýto
  • IČO: 64833500
  • DIČ: CZ64833500
  • tel.: +420 371 751 830
  • email: tgs@tgs.cz

O společnosti

Produkty a služby

Zaměstnání

Kontakt

Facebook e-mail