Facebook   Facebook
TGS NEWSLETTER 1/2017

Pár slov na úvod


Vážení obchodní partneři,


stojíme na prahu nového roku a čekáme, co přinese. Než abych hodnotil uplynulý rok a psal o výzvách a přáních do toho letošního, dovolte mi krátké zamyšlení.


V našem odvětví je doba velmi příznivá a daří se nám. Je hodně zakázek a pracuje se na dvě a více směn. Stinnou stránkou takové situace je, že se firmy potýkají s nedostatkem lidí. Při čtyřprocentní nezaměstnanosti už není v republice reálně zaměstnatelný člověk, který by neměl práci.


Nacházíme se tedy ve výjimečném období a měli bychom si ho užívat, podobně jako tomu bylo před deseti lety. Jenže se neradujeme. Jsme napjatí. Obchází nás neurčitý strach a zkušenost z krize. Kolikrát bereme i zakázky, které jsou na hraně výhodnosti, pro případ, že nebude práce… Jako by všichni čekali, že odněkud něco přijde, že to takhle nemůže vydržet. Ale nikdo neví odkud a kdy.


 


Největší rozdíl od situace před deseti lety je, že zisky ze zakázkového obrábění klesly. Na vině je především cena práce, která výrazně stoupla, hlavně za poslední tři roky. V nejtěžší situaci jsou firmy, které mají ceny zakázek domluvené z této doby.


Jak z toho začarovaného kruhu ven? Objemem to nepůjde, na to neseženeme lidi. Záchranou mohou být lepší technologie, ale kdo ty nové technologie bude dělat? Na to ty lidi také nemáme. Ale proč hledáme nové? Nevěříme vlastním, že jsou schopni inovace? Přitom je to jediné řešení, jak z této situace ven. Investujme do stávajícího kádru. Dejme jim informace, znalosti, motivujme je k chytrým řešením. Doba objemu při průměrném výkonu skončila.
 

Proto mi dovolte do roku 2017 jenom jedno přání: nechť tuhle zamotanou situaci všichni zvládneme a ustojíme s úsměvem. Žijeme v divoké, ale zajímavé době. Važme si toho.


Pavel Diviš
 

 

NÁSTROJE:

Kolíčkové čelisti

 

 

Potřebujete do stroje upnout tvarově složitý obrobek? Pak Vám určitě přijde vhod volitelné příslušenství ke svěrákům Safeway.

 

Běžně je nutné při upínaní složitých a náročných tvarů obrobek podkládat nebo frézovat do čelisti jejich tvar. Ideálním řešením je kolíčková čelist, která umožňuje jednoduché upnutí.
 

Kolíčky lze jednoduše zasouvat rukou, a tak může čelist kopírovat upínaný tvar.


Po dokončení operací a vyjmutí ze svěráku se kolíčky stlačeným vzduchem z pistole zase vysunou a čelist je připravena k upnutí dalšího tvaru.

 

 

TECHNOLOGICKÉ CENTRUM:

Jak se vrtá dělově

 

Poslední dobou se kolem pětiosého portálu Hartford s rozjezdem 4 000 x 2 200 mm množily dotazy na podrobnější technické informace, rozhodli jsme se pro následující test. 

Stroj je vybaven standardním tlakovým 6barovým čerpadlem, ale rozvody jsou připraveny na tlak 50 barů. Proto jsme si půjčili externí čerpadlo ChipBLASTER, které tento tlak má, a zapojili ho místo výchozího.


Dostatečné středové chlazení (tlak i průtok) je pro vrtání hlubokých děr totiž zásadní.


„Pilotní“ otvor měl v našem případě průměr 10 mm a byl 40 mm hluboký. Následně jsme do otvoru, bez otáček a středového chlazení, zavedli dělový vrták. Ten jsme roztočili, zapnuli chlazení a vrtali jsme do hloubky 400 mm.


Po vypnutí chlazení a vyjetí vrtáku bez otáček vřetena jsme ho nahradili delším 800milimetrovým a vše jsme opakovali.


Potěšilo nás, že testy proběhly dle očekávání. Známe tedy optimální řezné podmínky na námi obráběný materiál, s nimiž můžeme při vrtání hlubokých otvorů kolem 1,5 metru počítat. Jsme připraveni vše předvést tedy i našim zákazníkům.

 

 

 

 

STROJE:

Stroje Sigma v Česku i na Slovensku 
 


Ač v Evropě jsou tyto stroje běžné, u nás a na Slovensku jde o novinku. Řeč je o tří- a pětiosých frézovacích centrech italského výrobce Sigma.
 


Požadavky našich zákazníků jsou specifické: požadují kvalitní stroje s řídicím systémem Heidenhain.


Pro dlouhodobou spolupráci jsme hledali finančně silného partnera. Volba tedy padla na skupinu italských výrobců Jobs, Sachmann, Rambaudi a Sigma propojených pod značkou FFG.


Náš první zákazník už má nainstalovaný stroj Sigma Compact 5A a my se připravujeme na prodej těchto strojů ve složitějším provedení v takzvaném paletovém tandemu.


Ten spojuje integrovaný otočný stůl s naklápěcí hlavou na pojízdném stojanu, čímž umožňuje vytvořit dvě nezávislá pracoviště na jednom stroji.


Zaujala Vás tato novinka? Neváhejte nás kontaktovat.

  

 
BRAINIAC:

Deštník se silovým polem

 

Tento veskrze praktický doplněk už lidstvo provází pěknou řadu let – první dochované zmínky pocházejí z Číny z roku 21 před naším letopočtem.

Faktem je, že chytré hlavy se už mnohokrát snažily deštník zdokonalit, přesto jej dodnes používáme v klasické podobě.


Jeden z posledních pokusů je od čínských konstruktérů, kteří přišli s návrhem zcela postrádajícím kovové výztuhy a látkovou kupoli.


Jejich myšlenka je prostá: pomocí silného rotujícího proudu vzduchu vytvořit ochranu před kapkami. Na vrcholu držadla je větrák poháněný lithium-iontovou baterií, který je dostatečně silný na to, aby vytvořil ochrannou vrstvu pro dva lidi.


Pomůcka, která vypadá spíš jako sprchová hlavice, má být velká od 30 do 80 centimetrů, vážit od 500 do 850 gramů a poskytovat ochranu po dobu 15 až 30 minut.


S takovou výdrží člověk asi nechce uvíznout uprostřed bouřky, jako skladný pomocník na suchou cestu od autobusu se ale může osvědčit.

  

  • TGS nástroje-stroje-technologické služby s.r.o.
  • Plzeňská 610, 338 05 Mýto
  • IČO: 64833500
  • DIČ: CZ64833500
  • tel.: +420 371 751 830
  • email: tgs@tgs.cz

O společnosti

Produkty a služby

Zaměstnání

Kontakt

Facebook e-mail