Facebook   Facebook
TGS NEWSLETTER 01/2018

Připravit, kamera – a jedeme!


Malá soutěžní otázka: jak souvisí strojírenství a celuloid, klapka nebo líčidla? 

 

Víc, než byste si možná mysleli. Když totiž filmaři potřebují k natáčení nebo trikům nějakou „vychytávku“ či větší konstrukční prvek, obracejí se na firmy, jako je ta naše. A my jim rádi vycházíme vstříc. Klienti jsou to totiž zajímaví a opravdu netradiční.


Náš známý filmový režisér Jan Hřebejk hledá dokonalost a řeší úspěch svého filmu, proto zavítal i k nám. Je to profesionál s obrovskou představivostí a té my umíme dát právě reálnou podobu, zhmotňujeme myšlenku, prostě  „Dáváme plánům život“!


Podobně jako v našem oboru i ve filmu se používá celá řada velice přesných zařízení, především kamery. A všemožné triky jsou na přístrojích přímo závislé. 

 

 

Třeba tzv. technocrane, což je teleskopický jeřáb, který s velkou přesností a ve velkém rozsahu pohybuje s kamerou i kameramanem.
 

„Právě konstrukce a vznik těchto zařízení může vzniknout jedině ve strojařině. My potřebujeme jen zadání, o zbytek se postaráme. Stává se, že nám třeba právě filmový štáb řekne, že potřebuje nějaký konstrukční prvek, který má tak a tak fungovat, navíc třeba pod vodou.


No a na nás je pak to celé vymyslet, navrhnout, nakreslit a nakonec samozřejmě vyrobit,“ popisuje Pavel Diviš.


A jak naši práci mohou ocenit zvukaři, jestli v budoucnu ještě ve filmech budou hrát živí herci, a kdy je potřeba několikrát zcela shodně opakovat určité pohyby kamery, zajímá Vás, jaké video z návštěvy Jana Hřebejka u nás vzniklo? Podívejte se na malou ochutnávku a třeba si dalšího oskarového filmu vzpomenete na to, že i za tímto je strojařina.

 
 
NÁSTROJE:

Monolitní keramické frézy? Ano!

 

 

Zavzpomínejte na naše zákaznické dny. Padla tam mimo jiné tato myšlenka: ještě před rokem nikdo z nás netušil, že bude možné frézovat s monolitní keramickou frézou, kontrolovaně a bez nepředpokládaných destrukcí.
 


Jednoduše řečeno, že dostaneme nástroj použitelný v praxi.
 

A tato budoucnost se nedávno stala realitou. Zhruba před půl rokem jsme dostali do ruky první vzorky. Museli jsme se obejít bez faktické podpory od výrobce, přesto jsme se díky našemu technikovi Martinu Křičkovi postupně propracovali k pozitivním výsledkům.


Máme tedy k dispozici něco, co posunulo tento typ obrábění o úroveň výš. Jsme pyšní na to, že jsme v této oblasti v podstatě průkopníky, jelikož konkurenty bychom spočítali na prstech jedné ruky.


Pojďte si tedy společně s námi vychutnat možnost vstupovat do zatím pramálo probádaných končin.


Ceníme si toho, že můžeme našim obchodním partnerům přinášet něco výjimečného.

 

 

 

 

 

STROJE:

Přesvědčivější, než se může zdátDíky intenzivnímu vývoji a neustálým inovacím se v posledních pěti letech mnoho výrobců CNC strojů pustilo do nové činnosti: snaží se o vlastní řídicí systém. Jedním z nich je vcelku unikátní počin tchajwanského výrobce Hartford pojmenovaný Hartrol.
 


Tento řídicí systém vznikl zhruba před pěti lety. Za jeho přednosti lze považovat především rychlost, jednoduché, intuitivní ovládání, pevný disk s maximálním úložištěm 32 GB a 19palcový operační panel využívající technologii vícenásobného dotyku pro snadnou navigaci a interakci.


Díky ní se CNC stroj může, možná překvapivě, pyšnit funkcemi chytrého telefonu či tabletu.

 


 


 

 

Systém využívá nových funkcí, jako je například vzdálená správa systému, AFC (automatické ovládání posuvů), automatické měření, kamera pracovního prostoru a podobně.


Všeobecně lze říct, že řídicí systém Hartrol Plus zvyšuje produktivitu a zároveň šetří náklady a čas. Ostatně přijeďte si ho k nám vyzkoušet a přesvědčte se sami.
 

 

 


 

 
TECHNOLOGICKÉ CENTRUM:

Pro náročné operace

 

 

Víte, co je to BIG-PLUS? Jedná se o způsob upínání nástrojového držáku do vřetene. Můžete se setkat rovněž s označením DUAL CONTACT nebo FACE CONTACT. 
 


Jde o upínače SK50, které kromě kuželové plochy dosedají i čelem. Při používání takového držáku nejde jen o držák samotný – i vřeteno stroje k tomu musí být uzpůsobeno, musí mít čelo vřetene broušené.

 

 

Zde je na místě velká obezřetnost: standardní držák na stroji s BIG-PLUS bude fungovat, ovšem opačně nikoli, držák BIG-PLUS na běžném vřetenu použít nelze.

 

Je evidentní, že broušené čelo vřetena a držáku znamená náročnější výrobu a tudíž vyšší cenu. Jaké jsou výhody? Jednoznačně to je tuhost upnutí, kdy se držák nástroje opírá za čelo.


BIG-PLUS tak najde využití především při výkonově náročných operacích nebo technologiích, kde vznikají vysoké klopné momenty – především při použití dlouhých vyložení nástroje. A to jak pro frézovací, tak pro vyvrtávací operace.


Proto najdete BIG-PLUS jak na našich horizontálních centrech Kitamura a Hartford, tak na frézovacích strojích Correa. Samozřejmostí jsou pak nástrojové držáky z našeho portfolia, které jsou pro toto použití připraveny.

 

 

 

 

LIDÉ:


Jak se žije naší „fotbalové mámě“


 

V administrativě TGS pracuje jedenáct let, posledních zhruba šest se věnuje především financím a naší automobilové flotile. Jakmile však nesedí u počítače nebo nevyřizuje telefony či dopravní nehody kolegů, stává se z ní fotbalová fanynka a servisní tým v jedné osobě. „Jsem fotbalová máma, táta, poradkyně, psycholožka. Jen to trénování nechávám jiným,“ směje se Dagmar Taušová, máma patnáctiletého Richarda, středního záložníka FC Rokycany.

„Syn hraje fotbal od pěti let, celou dobu za stejný tým. V žácích kluci hráli nejvyšší ligovou soutěž, potkávali se se zvučnými soupeři: Spartou, Slavií nebo plzeňskou Viktorií. Ta ho jeden čas dokonce chtěla do svého týmu. My jsme se tomu ale bránili, nechtěli jsme, aby osmiletý kluk podstupoval tu obrovskou zátěž, tlak a dril,“ vysvětluje máma, která je na fotbalovou kariéru syna i jeho dospívání sama.
 

Jak to zvládá? „Dřív jsme bydleli asi dvacet kilometrů od Rokycan, to byly jen věčné cesty a čekání. Když pak v Rokycanech nastupoval do sportovní třídy místní základní školy, přestěhovali jsme se do města.


Dnes už je to samozřejmě snazší, tréninky se mě netýkají, ale na drtivou většinu víkendových zápasů jezdíme spolu s ostatními rodiči fandit. Pokud někdo řekne jméno města, v první řadě se mi vybaví, jak tam vypadá fotbalové hřiště.


V divizní soutěži dorostu, kde Richard aktuálně hraje, jsou však některé zápasy i ve všední dny, a když ho vezu třeba do Klatov nebo do Prahy na podvečerní utkání, musím odejít dřív z práce. V TGS mi ale vycházejí vstříc a díky tomu, že je má práce administrativní a dost proměnlivá, mohu si ji přizpůsobit a pak se věnovat synovi,“ pochvaluje si Dagmar.


„Třeba se někdy dočkám toho, že mu budu fandit na plný úvazek ve Španělsku a všechen vložený čas, peníze a energie se mi tak vrátí,“ dodává s úsměvem.

 

 

 

 

  • TGS nástroje-stroje-technologické služby s.r.o.
  • Plzeňská 610, 338 05 Mýto
  • IČO: 64833500
  • DIČ: CZ64833500
  • tel.: +420 371 751 830
  • email: tgs@tgs.cz

O společnosti

Produkty a služby

Zaměstnání

Kontakt

Facebook e-mail