Facebook   Facebook
TGS NEWSLETTER 10/2017

Rozdíl, který poznáte


Jednou z přelomových novinek, které letos na EMO představila německá firma BECK, je bezpochyby nový typ 90° záhlubníku.

 

Tento nástroj je stejně jako jeho předchůdce vyroben z HSS oceli a – jak už je dnes běžným standardem – je potažen tenkou vrstvou povlaku pro dosažení vyšší životnosti.


Díky své houževnatosti je přímo určen pro zahlubování na konvenčních strojích a mimořádných výsledků dosahuje při použití v akuvrtačkách. Díky nerovnoměrné rozteči všech tří břitů se při řezu chová naprosto klidně. 

 

 

 

Výsledkem je pak kontinuální a vzhledově pěkné zahloubení bez takzvaných sluníček.
 

Tyto záhlubníky mají vybroušený pozitivní úhel čela, díky němuž jde nástroj do řezu velmi lehce a nemá tendenci vytlačovat ostří.


Při srážení náběhových hran u závitů tak odpadá riziko zatlačení ostřiny dovnitř, takže není potřeba závity dodatečně kalibrovat.


„A aby toho nebylo málo, výrobce vybrousil na upínací stopky tři podélné plošky, takže dřívější strach, že by se větší průměry mohly ve vrtačce protáčet, teď zcela odpadá,“ doplňuje k novince náš obchodní zástupce Michal Mejzlík. 

 

STROJE:

Už je doma!

 

V zářijovém vydání newsletteru jsme psali o tom, co se chystá na veletrhu EMO, a slíbili jsme Vám, že o některých zajímavých kouscích napíšeme víc.
 

 

To stále platí, dnes máme však nabídku trochu jinou, ale neméně zajímavou. Přímo do naší haly jsme nainstalovali lahůdku v podobě stroje Hartford Splus10 i s příslušným robotem Fanuc.


A čím je novinka lákavá?


Třeba praktickým pracovním stolem 1150 x 520 mm s maximálním zatížením 700 kg, pojezdy 1020 x  520 x 550 mm nebo vzdáleností od vřetene ke středu stolu 100 až 650 mm.


A tak bychom mohli pokračovat dlouho, zajímavých parametrů nabízí tento stroj nepočítaně. Zaujal Vás?  Ozvěte se našim obchodním zástupcům a domluvte si ukázku. 

 

 

 

 

TECHNOLOGICKÉ CENTRUM:

Italská mechanická novinka

 

Už přes dva roky najdete v naší nabídce i soustružnické hlavy značky D’ANDREA, kterou pro Českou a Slovenskou republiku dlouhodobě zastupujeme a spolupráci neustále rozšiřujeme.Horkou novinkou je mechanická verze oblíbené elektronické hlavy TA-CENTER pro automatickou výměnu a hlava AUTORADIAL pro obráběcí centra.


 

Zásadní rozdíl spočívá v tom, že sice jde o plně mechanickou hlavu s určitými technologickými omezeními, na druhé straně ale nevyžaduje úpravu elektrické výzbroje stroje ani finančně a časově náročné úpravy systému.


Typickými aplikacemi těchto hlav jsou zpětná zahloubení, orovnávání čela či obrábění vnitřních zápichů.  Hlavy se vyrábějí v různých velikostech a portfolio pokrývá možnost obrábění průměrů až do 400 milimetrů.


Přijďte se na novinku podívat do našeho showroomu v Mýtě. Tuto mechanickou hlavu máme nainstalovanou na stroji a jsme připraveni Vám ji předvést třeba i na Vašem vlastním dílci.

 

 

 

 

LIDÉ:

Poznala jsem, že strojařina je skvělý obor
 


Jak se vystudovaná psycholožka napřed stane středoškolskou učitelkou, aby po pár letech za katedrou zběhla k oboru úplně cizímu, s nímž nikdy neměla nic společného?

 

My jednu takovou duši máme: seznamte se s interní prodejkyní Adélou Veselou, s níž mnozí z Vás od letošního ledna alespoň po telefonu už měli tu čest.

 

 

„Vystudovala jsem psychologii v Plzni, na magisterské studium jsem pak přidala ještě učitelství angličtiny a psychologie. Už při studiu jsem začala učit na střední škole v Rokycanech, vydržela jsem tam ještě dva a půl roku po škole.


Jenže jsem víc a víc cítila, že to není práce, kterou bych chtěla dělat celý život, dost mě vyčerpávala,“ popisuje. A tak se začala poohlížet po něčem jiném. Upoutal ji náš inzerát, ač pro ni strojařina byla španělskou vesnicí. „Líbilo se mi, jak se firma prezentuje.


A když jsem navíc zjistila, že tu pracuje má kamarádka ze základní školy, bylo rozhodnuto: jdu to zkusit,“ říká Adéla, která zjistila, že naše strojařina vůbec není špinavá práce se železem, jak si myslela.


Začátky byly krušné, první měsíc během zaškolování dokonce zaváhala, jestli udělala dobře.


„Šla mi z toho hlava kolem, ale teď jsem ráda, že jsem vydržela. Práce mě moc baví, je to každodenní dobrodružství. Už teď vidím, že tady pořád bude se co učit. Náročné jsou někdy kontakty s ne zrovna příjemnými zákazníky, je jich ale naštěstí málo.


Naopak mě vždy zahřeje, když mě některý z klientů pochválí,“ uzavírá mladá žena.

BRAINIAC:

2D magnety a supertenká elektronika
 


Elektrické, magnetické, fyzické nebo chemické vlastnosti trojrozměrných materiálů se mohou razantně změnit, když je zredukujeme do dvourozměrné podoby: dobrým příkladem je grafen, supertenká forma uhlíku strukturou podobná grafitu.

 

Vědci z Washingtonské univerzity a MIT nedávno přišli s prvním materiálem, který si uchovává magnetismus i ve 2D.


Jde o nejtenčí možnou formu – materiály s tloušťkou pouhého jednoho atomu považujeme za dvojrozměrné. Elektrony se v nich mohou pohybovat pouze horizontálně, což má dopad na elektrickou vodivost nebo magnetismus.

 

 

Magnetické materiály zredukované do „jednoatomové výšky“ svůj magnetismus ztrácejí; vědci teď ale našli první, který se chová jinak. Jodid chromitý (CrI3) je feromagnetický a odborníci zjistili, že o tuto vlastnost nepřichází, ani když je „seříznut“ do jednoatomové vrstvy.


Dvourozměrné „monovrstvy“ nabízejí řadu možností ke zkoumání elektrického řízení magnetických vlastností. A ještě zajímavější to může být, když se na sebe naskládá několik takových „monovrstev“ s různými fyzikálními vlastnostmi.


Tady zřejmě čeká spousta nových objevů, na něž vědci zatím nepřišli ani u „monovrstev“, ani u 3D materiálů. Největší potenciál je podle všeho v neustále se zmenšující elektronice: mohly by vznikat informační technologie, které si zatím nedokážeme představit.

  

 

  • TGS nástroje-stroje-technologické služby s.r.o.
  • Plzeňská 610, 338 05 Mýto
  • IČO: 64833500
  • DIČ: CZ64833500
  • tel.: +420 371 751 830
  • email: tgs@tgs.cz

O společnosti

Produkty a služby

Zaměstnání

Kontakt

Facebook e-mail