Facebook   Facebook
TGS NEWSLETTER 11/2016

Novinka pro lopatky turbín


Rádi bychom Vám představili novinku od společnosti MMC Hitachi Tool. Jmenuje se GF1 a jedná se o unikátní nástroj zaměřený na dokončování lopatek turbínových kol.
 

Jednou z jeho hlavních předností je, že disponuje vskutku jedinečnou geometrií, díky níž může velmi snadno a precizně dokončovat stěny lopatek.


Navíc dokáže zkrátit produkční čas až o neuvěřitelných sedmdesát procent.


 


Nástroj GF1 dále vyniká velmi nízkými silami pro klidný řez, vysokými řeznými parametry, stabilitou a dlouhou životností.  V porovnání s konvenčními nástroji dosahuje GF1 až trojnásobné hloubky třísek.


Díky všem těmto vlastnostem je možné perfektní opracování, což v konečném důsledku naprosto minimalizuje potřebu práci ještě ručně dokončovat.


Přijeďte se k nám na tuto novinku podívat, rádi Vám ji předvedeme v akci!!!

 

 

LIDÉ:

Změnit po letech dres není jen tak…
 


Má za sebou bohatou kariéru a na kontě pořádný ranec zkušeností. Přesto se nám ho podařilo „zlanařit“ a přijmout do svých řad. Jak na novou zkušenost nahlíží posila našeho týmu, operátor výroby Libor Palek?
 

 


„Po vyučení jsem zůstal v oboru a sbíral zkušenosti. Později jsem „malinko“ odbočil, když jsem se sedm let živil v pohostinství,“ vzpomíná. „Ale táhlo mě to zpátky, strojařina mě prostě vždy lákala.


V roce 2004 jsem nastoupil jako CNC frézař. Jak šel čas, nebyl jsem v předešlém působišti úplně spokojený, možná i trochu vyhořelý, a tak jsem se rozhlížel a hledal nové možnosti.


Kolegové tehdy dobře mluvili o firmě TGS,  s níž spolupracovali, a ve které v té době sháněli posily k frézám. Reference byly skvělé, věděl jsem, že je to úspěšná česká firma, vyvíjející vlastní nástroje a tak dále...”, říká Libor.


Tak k nám zavolal a dnes už je to rok a půl, co u nás pracuje. Jak to občas bývá, začátky trochu bolely, ale dnes nelituje.
 

„Změna místa po dvanácti letech pro mě nebyl úplně lehký krok, člověk byl zvyklý na určitý způsob práce, který měl zažitý.


Hodně mě ale podpořili kolegové a po rozhovoru s Pavlem Divišem jsem se rozhodl, že do toho půjdu. A jsem za to opravdu rád.


Jsem vděčný za tuhle podporu, v TGS jsem si zvykl a líbí se mi tu.


Pracuji s novými stroji a technologiemi a mám možnost dál se rozvíjet,“ pochvaluje si Palek.

 
STROJE:

Stroje VERSA pro přesné obrábění

 

Přinášíme třetí pokračování miniseriálu o portálových obráběcích strojích španělské značky Correa. V srpnu jsme si představili novou řadu univerzálních strojů FOX, minulý měsíc jsme se věnovali řadě FOX-M, která je doplňuje konstrukcí spodní gantry, a dnes je řada na modelech VERSA a VERSA-M.

Jedná se o již dříve uvedené větší sourozence popisovaných strojů FOX a FOX-M, oproti nimž disponují větším výkonem na vřetenu, konkrétně 52 kW, a vyšším krouticím momentem 1 375 Nm v režimu S1.


Tyto modely excelují především v disciplíně velmi přesného obrábění forem, raznic nebo leteckých komponent.


Ve srovnání s „Foxy“ u nich  najdeme také větší rozpětí pracovních posuvů v lineárních osách, rychlost pracovních posuvů až 30 m/min a zvýšenou dynamiku stroje.


Velkou devízou strojů VERSA a VERSA-M je rovněž široká škála jejich příslušenství od automatické výměny hlav a nástrojů přes integrované otočné stoly až po dělená pracoviště.

TECHNOLOGICKÉ CENTRUM:

Kde najít kvalifikované lidi do strojírenství?

 

Jaromír Jakubík pracuje v TGS jako aplikační technik Technologického centra obrábění a jedním z jeho úkolů je školení obsluhy CNC strojů a programátorů. V krátkém rozhovoru se zamýšlí nad personálním stavem ve strojírenství.

 

Jaká je situace?


Firmy mají zakázky, stroje i vybavení. Co dnes chybí, jsou lidé k CNC strojům. A rozhodně to není tím, že by za kvalifikovanou činnost bylo málo peněz. Práce je to navíc zajímavá a perspektivní.


Co je podle Vás hlavním důvodem?

Jedna věc je samozřejmě stav našeho školství v tomto oboru. Také je možné, že se mladí lidé bojí, že tuto práci nezvládnou. Nakonec pak ti, kteří se věnovali nějakému podobnému oboru, pracovat u CNC stroje ani nezkusí.


A měli by?

Rozhodně. Nové lidi většinou firma potřebuje, když koupí nový stroj. A když je to stroj od TGS, existuje možnost pořídit si k němu  školení obsluhy a CNC programátorů i nad rámec několika běžných hodin.
 

Řešením je tedy zaškolit nové lidi?

Ano, zaškolit a dál jim pomáhat. Aby věděli, že se mohou pustit i do složitějších věcí a mají se o tom s kým poradit. A nejde jen o případy pořízení nového stroje nebo přijetí nováčka bez zkušeností. Technologické centrum naší firmy tu může být pro všechny.

BRAINIAC:

 

Kapsle pro hromadnou dopravu

 


Další ze zajímavých pohledů na hromadnou dopravu budoucnosti nabízí italské studio Next Future Transportation. Snoubí se v něm hromadná a soukromá přeprava v jakýchsi kapslích, které se k sobě mohou libovolně připojovat. Cílem je v rámci centrálně koordinované sítě dosáhnout co nejefektivnější přepravy doslova ode dveří ke dveřím. 

 

 


 


Systém počítá s autonomními elektrickými kapslemi, které pasažéry nabírají „na zakázku“ a postupně se sdružují do vláčku po části trasy, kterou mají společnou. Na rozdíl od běžné hromadné přepravy v této vizi neexistují předem stanovené trasy, a protože kapsle využívají běžné ulice, není potřeba ani žádná dodatečná infrastruktura jako třeba koleje nebo dráty ve vozovce.


Řízení je virtuální, cloudové – ovládá nejen jednotlivé kapsle, veřejné i soukromé, ale také je koordinuje v celém systému a sdružuje je tak, aby byly co nejlépe vytížené, spotřebovávaly co nejméně energie a co nejméně zahušťovaly dopravu.
 

Koncept počítá s tím, že lidé si kapsle budou individuálně objednávat pomocí telefonu. Za jízdy se k sobě budou různě připojovat a sdružovat na společné cestě. Když se moduly, které pojmou šest sedících a čtyři stojící pasažéry spojí, dveře mezi nimi se otevřou a vytvoří se volně průchozí prostor.


Bude tak možné přestupovat, pokud se ukáže, že jiný modul jede Vaším směrem, například s větším počtem cestujících, a zbývá v něm právě jedno místo.

Foto: Next Future

 

  • TGS nástroje-stroje-technologické služby s.r.o.
  • Plzeňská 610, 338 05 Mýto
  • IČO: 64833500
  • DIČ: CZ64833500
  • tel.: +420 371 751 830
  • email: tgs@tgs.cz

O společnosti

Produkty a služby

Zaměstnání

Kontakt

Facebook e-mail