Facebook   Facebook
TGS NEWSLETTER 2/2017

Polygim = efektivita a přesné, složité obrábění


Ještě před třiceti lety se malé rotační díly vyráběly hlavně na vačkových automatech. V devadesátých letech byla už tato technologie na ústupu.
 


Trend byl jasný: efektivita, pružnost a požadavky na vysokou kvalitu opracování. K tomu se přidal ještě pokles sériovosti dílů a provozy začaly přecházet od automatů na NC stroje.


A jak je tomu dnes? Především automobilový průmysl vyžaduje díly s vysokou a opakovanou přesností za nízkou cenu. Trendem jsou Swiss Type soustruhy, které zákazníci překřtili na „dlouhotočné“.  Na trhu najdeme řadu modelů se špičkovými parametry za dobrou cenu, což se pozitivně odráží i v ceně výroby.

 


Z výše uvedených důvodu je velký zájem o dlouhotočné soustruhy Polygim. Nabízíme modelové řady strojů ve velikosti od 12 do 42 mm tyčového polotovaru.


Lze vybírat od jednoduchého provedení s vřetenem a pevnými držáky nástrojů po stroje s protivřetenem, revolverovou hlavou, poháněnými nástroji a jejich natáčecím držákem.


Pak není problém vyrobit za konkurenceschopné ceny i nejsložitější díly malých rozměrů pomocí soustružení, frézování, vrtání, závitování, zahlubování, válcování či polygonálního frézování.

TECHNOLOGICKÉ CENTRUM:

Teplo při obrábění nechceme

 

Nedávno jsme se rozhodli, že se zamyslíme nad otázkou, která určitě netrápí jenom nás. O co jde? Během řezání vzniká teplo, které vstupuje i do sestavy vřetene frézovací hlavy. Následkem toho dochází k teplotním deformacím, což nepříznivě ovlivňuje přesnost výsledného obráběcího procesu.Tento jev nelze úplně odstranit, ale pokud známe míru deformace a její závislosti, tak se můžeme pokusit ji efektivně kompenzovat.


Snažili jsme se tedy zjistit, jak teplo vznikající při řezání vlastně ovlivňuje celkový výsledek. Použili jsme termokameru a provedli sérii měření. Současně s tím jsme sledovali přesnost polohování osy z, protože právě v té bývá teplotní deformace nejvíce ovlivněna.

Z výsledků měření přesnosti polohování laserovým interferometrem je patrné, že vřetenová část hlavy stroje HSA, na němž zkoušky proběhly, je teplotně velmi stabilní, a odvod tepla je tedy účinný.


Vliv na přesnost polohy v ose z se po dlouhodobém obrábění pohyboval kolem 0,003 mm při běžné teplotní diferenci.


Na prvním obrázku vidíte pozitivně očekávaný jev, tedy odvod tepla třískou. Druhý obrázek ukazuje teplotní ovlivnění samotného nástroje a vřetene frézovací hlavy.

 

 

 

 

 

 

NÁSTROJE:
Jsme zase o krok dál:
mimořádné testy nástrojů
 

 


Naše prototypová dílna se pustila do nové a zajímavé činnosti. Ve spolupráci s naším Technologickým centrem obrábění využíváme moderní možnosti v měření řezných sil.
 

Na portálovém centru Hartford můžeme nově posoudit nástroje za různých řezných podmínek s cílem zjistit optimální využití parametrů obráběcího stroje při frézovacích operacích.


Už jsme také srovnávali několik typů frézovacích hlav Sumitomo, abychom mohli nabídnout a doporučit nejvhodnější řešení.


Jelikož nabízíme více variant nástrojů, tak jsme zvažovali, jak je mezi sebou objektivně porovnat. Zákazníka totiž zajímá výsledek a úspěšnou cestou k němu jsou například i zmiňované testy. 


Samozřejmě nelze vždy testovat a měřit úplně vše, na to není kapacita a i cena za měření a provoz obráběcího stroje hraje významnou roli. Jsou však projekty, u kterých to stojí za to. 

 
LIDÉ:

Nejsou na očích, ale jsou velmi důležití

O kom je řeč? O lidech v „back office“, tedy v zázemí firmy. Je to jakási záloha, nepostradatelná podpora pro obchodní zástupce, lidi z logistiky a nakonec i pro samotné zákazníky.

 

Ne vždy se obchodníkovi podaří uspokojit potřeby zákazníka přímo „v terénu“, zodpovědět všechny otázky a vyřešit složité situace. Zkrátka nelze mít po ruce veškeré podklady a dokumenty. Pak nastupuje telefonická konzultace s techniky.


Pokud si například my sami nevíme rady, zavoláme našim dodavatelům. Ti nás nasměrují, poradí a často rovnou navrhnou řešení.
Naší základní mantrou je udělat možné i nemožné.


To je samozřejmě řečeno s nadsázkou, ale pokud je to jen trochu v našich silách a technických možnostech, snažíme se zákazníkům vyjít vstříc.


Ve spolupráci s našimi dodavateli řešíme dodávky jak speciálních nástrojů, tak i příslušenství pro obráběcí stroje.


Jedná se třeba o zrychlovací a úhlové hlavy ve standardním nebo speciálním provedení podle požadavků zákazníků.
 

Nedílnou součástí práce „back office“ je také udržování interní databáze produktů našich dodavatelů, které nabízejí naši obchodní zástupci zákazníkům.

 

 

 

 

 

BRAINIAC:

Elektrický hydrofoil připlouvá 
 


Také už na vás doléhá letošní dlouhá zima? Přinášíme malý lék. Zavřete oči a představte si léto, pětatřicet stupňů ve stínu, pobřeží Středozemního či jiného moře (nebo alespoň Slapskou přehradu). A k tomu dovádění na rychlém obratném člunu.

 

Jeden takový se brzy stane realitou. Elektročlun. Navíc typu hydrofoil, tedy s šípovitými nosnými křídly. Jmenuje se Q2 a na svědomí ho má společnost Quadrofoil. Člun se má ovládat jako vodní motokára, podle výrobce lze na vodě kroužit velmi ostré zatáčky, aniž by se Q2 odchýlil od vytyčené dráhy. Ostatně poloměr otáčení 7 metrů je dostatečně výmluvný.
 

 

Trup plavidla je vytvořený z kompozitů a díky vzduchotěsné horní duté části by měl být doslova nepotopitelný.


Výrobce říká, že jeho design je inspirovaný rychlými trimarány, vojenskými stíhačkami a závodními auty. Čtveřice nosných křídel ve tvaru C je vyrobena z hliníkové slitiny a při plavbě mělkou vodou je lze elektricky zatáhnout.


Dvoumístný 3,5 metru dlouhý člun, který by se měl prodávat už zanedlouho, bude k mání ve dvou verzích. Základní s motorem o výkonu 3,7 kW a jedním akumulátorem s kapacitou 5,2 kWh.Výkonnější verzi pohání 5,5kilowattový motor a „šťávu“ dodává dvojice zmiňovaných akumulátorů.
 

První kusy limitované edice silnější verze přijdou na trh už v březnu, ty slabší příští rok.


Na letošní léto se tedy budete moci patřičně vybavit – pokud obětujete zhruba dvacet tisíc dolarů.

 


 

 
  • TGS nástroje-stroje-technologické služby s.r.o.
  • Plzeňská 610, 338 05 Mýto
  • IČO: 64833500
  • DIČ: CZ64833500
  • tel.: +420 371 751 830
  • email: tgs@tgs.cz

O společnosti

Produkty a služby

Zaměstnání

Kontakt

Facebook e-mail