Facebook   Facebook
TGS NEWSLETTER 03/2016

Pomáháme menším firmám


Nákup CNC stroje na leasing? Pro zavedené a finančně silné společnosti žádný problém. Mnohdy kupují stroje za desítky milionů ročně a nakupují s finanční podporou bank, leasingu nebo dotačních programů.

 

Co ale firmy, které s CNC technikou teprve začínají nebo jsou nově založené? Kvůli nižšímu obratu a krátké historii mají potíže získat úvěry, a když je získají, akontace je pro některé z nich tak vysoká, že narušuje cash flow společnosti.


Není též výjimkou, že než finance získají, o slibnou zakázku přijdou. Navíc jsou nutné další investice do nářadí a držáků potřebných k obrábění.


 


Pro takové menší a začínající firmy máme v TGS řešení. Dokážeme leasing na stroje zajistit, protože nabízíme garanci fungující společnosti s 25letou historií a dobrými výsledky. Jednáme s leasingovou společností přímo, zákazník od nás dostává připravený stroj a smlouvu mezi ním a TGS.
 

Pokud by dodání stroje trvalo déle než dva měsíce, zabezpečíme výrobu dílů tak, aby nedošlo ke ztrátě zakázky.


Postaráme se také o rozběhnutí výroby u zákazníka, čímž se snažíme urychlit proces převodu leasingové smlouvy do standardního režimu (tedy mezi zákazníkem a leasingovou společností).

Digitální doba: D’Andrea

Najít dnes strojírensky kvalifikované lidi není snadné. Obráběcí stroje často obsluhují truhláři, zedníci či automechanici, kteří s přesným vyvrtáváním nemají zkušenosti a bojí se, že při častém nastavování udělají chybu. 
 

 

Řešení, které však ocení všichni včetně zkušených odborníků, má společnost D’Andrea. Jedná se o nové digitální vyvrtávací hlavy a nožové jednotky, jejichž pomocí lze vyvrtávat průměry v rozsahu 6 až 2 702 milimetrů.


Díky přímému odměřování, zabudovanému přímo v tělese nástroje, je na displeji vidět přesná hodnota, o kterou se vyvrtávací nožová jednotka posune. Tudíž není potřeba myslet na jakékoli vůle mechanismu, na které bylo potřeba v případě klasického analogového vyvrtávání dávat pozor.

 

Vedle snížení chybovosti (počtu chyb) patří mezi výhody systému i velice přesné nastavení po 0,002 mm. Dalšími plusy jsou zrychlení procesu obrábění díky rychlejšímu nastavení vyvrtávacího nástroje, vnitřní chlazení, možnost připojení pomocí modulárního systému MHD, který je adaptabilní na všechny stroje, nebo voděodolnost dle IP67.
 


 

ZAJÍMAVOSTI:

 Jen tak si povlávat ve větru

 

Newyorské studio Atelier DNA přichází se zajímavým konceptem, který by mohl nahradit mnohými zatracované vrtulové větrné elektrárny.
 

 

Windstalk vznikl jako návrh pro projekt města Masdar v Abú Zabí. Sestává ze 1 203 sloupů z uhlíkových vláken vyztužených pryskyřicí, které jsou 55 metrů vysoké a zapuštěné do betonových lůžek o průměru 10 až 20 metrů.


Sloupy (dole 30 a nahoře 5 centimetrů tlusté) uvnitř skrývají sestavu piezoelektrických keramických disků. Mezi těmi jsou elektrody propojené kabely běžícími po celé délce sloupu. Jeden kabel spojuje liché a druhý sudé.


Elektřina se vyrábí tím, že sloupy se ve větru kývají, čímž stlačují piezoelektrické disky a prostřednictvím elektrod vytvářejí proud. Aby bylo i zvenku vidět, jak si vedou, na vrcholu každého sloupu je LED lampa, jejíž intenzita se mění podle množství vyráběné energie: když je sloup neaktivní, nesvítí.


Aby maximalizovali zisk elektřiny, umístili konstruktéři do základny každého sloupu tlumiče s generátory, které mění kinetickou energii kývání na elektřinu.


 

Windstalk jde ještě dál: pod elektrárnou jsou nad sebou dvě velké nádrže na vodu. Když fouká, část energie se využije na přečerpání vody do horní nádrže. A za bezvětří se voda pustí do dolní nádrže a turbína zase vyrábí.


 

 

 

 

TECHNOLOGICKÉ CENTRUM:
K čemu slouží sondy Renishaw 

TGS zabezpečuje kompletní dodávku strojů společně s technologií obrábění, což u některých zákazníků zahrnuje i seřízení na konkrétní díl, ať už se jedná o soustružení nebo frézování.


 

Je tedy potřeba daný díl zaměřit. To je důvod, proč spolupracujeme se společností Renishaw, a to na strojích s řídicím systémem Arumatik, Fanuc i Heidenhain.


Ta před necelým rokem přišla s novinkou v podobě nových měřicích cyklů pod názvem GoProbe, což je souhrn dosud používaných měřicích maker.


„Na obrázku sice vypadá jako smějící se obličej, ve skutečnosti je to zkušební zaměřovací díl. Pro naši práci nahrazuje skutečný obráběný díl, se kterým pracujeme - tzv. tréninkový kit - na kterém si otestujeme sondu.


Můžeme ji zároveň zkalibrovat a s její pomocí také prezentovat jednotlivé měřicí cykly a zaškolovat obsluhu,“ vysvětluje Luboš Masopust, aplikační technik Technologického centra obrábění v TGS.

 

„V případě potřeby jsme schopni zákazníkovi sestavit měřicí cykly tzv. na míru. To znamená, že umíme vyhodnotit naměřené hodnoty obráběného dílu, zpětně bez zásahu obsluhy upravit korekce nástroje dle požadovaných rozměrů a následně obrobit díl tak, jak je potřeba,“ říká.


 

LIDÉ:Stroje si nás budou samy volat
 


Pokrok jde kupředu ve všech oblastech lidského konání. A moderní technologie spíš klušou mílovými kroky. Platí to nejen o telefonech, počítačích nebo chytrých hodinkách, ale také o obráběcích strojích. Přímo z první ruky to popisuje servisní technik Richard Pelc z TGS.

 

„Na obráběcích strojích s řídicím systémem Fanuc, Heidenhain a Mitsubishi se zabývám opravami elektrických částí. Ty se vyvíjejí takovým tempem, že je neustále co se učit,“ směje se. Výrobci upravují systémy aktualizovanými verzemi softwaru nebo vyrobí rovnou  systém nový, např. 30i Fanuc, TNC640 Heidenhain a M700 Mitsubishi.
 

U nových systémů se vylepšuje dynamika pohonů či kompenzace mechanických vůlí. „Třeba u nového systému Heidenhain TNC640 pomocí funkcí TCP - polohové odchylky na středu nástroje způsobené silami při zrychlení,“ vysvětluje Richard.  
 

Velký posun přichází také v tom, jak stroje komunikují. „Velmi zajímavé je monitorování stroje se systémem Heidenhain programem HNC Monitoring. V záznamech najdeme, že stroj stojí, že pracuje, že jeho obsluha připravuje práci nebo že je stroj v alarmu. Pokud si to zákazník přeje, můžeme stroj nastavit tak, aby poslal e-mailem zprávu o alarmu,“ říká.

 

 

  • TGS nástroje-stroje-technologické služby s.r.o.
  • Plzeňská 610, 338 05 Mýto
  • IČO: 64833500
  • DIČ: CZ64833500
  • tel.: +420 371 751 830
  • email: tgs@tgs.cz

O společnosti

Produkty a služby

Zaměstnání

Kontakt

Facebook e-mail