Facebook   Facebook
TGS NEWSLETTER 3/2017

Japonské know-how u nás


V únoru jsme přivítali vzácného hosta, který nese stejné jméno jako značka obráběcích strojů. Byl jím Dr. Akihiro Kitamura. Ten je 26. generací rodiny Kitamurů a třetí generací, která již 80 let vyrábí obráběcí stroje.
 


Při setkání s ním máte pocit, že jeho osobní odpovědnost za rodinnou tradici jako by sahala na dalších 26 generací dopředu.


Tato síla osobnosti je pro Čecha něco nevídaného. Japonci zodpovídají sami sobě a svým generacím za svůj životní výkon a v případě Dr. Kitamury je naštěstí tímto životním posláním dokonalý obráběcí stroj.  


Dr. Kitamuru doprovázeli kolegové Ted Asano a Tony Morita.
 

„Velice si vážíme toho, že nám dali přednost před jinými evropskými státy a že jsme je měli tu čest je přivítat při vůbec první návštěvě Čech právě my,“ říká šéf prodeje strojů TGS Jaroslav Král.


 

 


„Jedním z cílů návštěvy bylo i další rozvíjení spolupráce a tu zhodnotili jako úspěšnou,“ neskrývá potěšení Jaroslav Král.


Na toto zajímavé setkání přijeli mimo jiné i majitelé firem, které vlastní stroje Kitamura, konkrétně: pan Hlaváč ze společnosti Preciosa, pan Bednář ze společnosti Hanakov, pan Dominik z CNC Heavy Machining a pan Šimek ze společnosti GPN.


Při setkání byla na Dr. Kitamurovi vidět jeho vášeň pro obráběcí stroje. A dokonce čím starší stroj to byl, tím více ho zajímaly zkušenosti z provozu a málokdo ví, že za spoustou patentů stojí Dr. Kitamura jako konstruktér.


Společnost Kitamura vyrábí vertikální, horizontální a pětiosá obráběcí centra, která vynikají tuhostí, přesností, rychlostí a spolehlivostí. Mezi aktuální novinky patří například nový otočný stůl pro čtvrtou osu se 300 ot./min. a přesností polohování ±2 úhlové sekundy nebo rozšíření počtu nástrojů ze 40 na 52.


Kitamura také nabízí kluzné vodicí plochy s možností rychloposuvu 60 m/min.

NÁSTROJE:

Nové GW frézy od DC SWISS 
 


Máme pro Vás novinku od špičkového švýcarského výrobce se 75letou tradicí. Závitové frézy v řadách GW1000, GW2000, GW3000 a GW4000 představují ideální nástroje pro celou škálu aplikací. 
 


Tyto nástroje lze použít od běžných ocelí přes těžko obrobitelné slitiny niklu, nerezavějících ocelí či titanu až po materiály neželezné.


Modely GW navazují na úspěšnou řadu GF. Do této novinky výrobce hodně investuje. Díky moderním strojům je metoda frézování závitů stále preferovanější.


Tyto karbidové frézy nabízejí široký rozsah průměrů pro závity od M0,8 do M20 (řada GW1000 od průměru pro  závity M0,3). Frézy jsou rovněž dostupné v normách MF a dále v amerických normách UNC a UNF.


Velkou devízou je jejich excelentní přesnost, to se pozitivně odráží na životnosti nástrojů při obrábění. Například upínací stopka je provedena v toleranci h5 (od průměru stopky 6 mm v toleranci h6) a souosost ve 3 mikronech.


Frézy jsou dostupné s ochranným povlakem i bez něj, na výběr jsou délky nástrojů 2,5xD a 4xD. 

 
TECHNOLOGICKÉ CENTRUM:

Automatizace bez robotů

 

Přemýšlíte nad automatizací soustruhů? Ne vždy je nutný robot, ty navíc nejsou ve všech případech rentabilní, ač jejich ceny v poslední době rapidně klesly. K tomu je nutné připočítat náklady na programování, ovládání a servis.Máme jiné řešení. K našim soustruhům umíme zajistit jednoduchou automatizaci.


Pro jednoduché a levné aplikace dokážeme dodat manipulátory na míru podle potřeb zákazníka. Přínosy jsou dva: není nutné u stroje neustále stát a jedna obsluha se díky tomu může starat o více strojů najednou.

Na fotografii vidíte jednu z možných situací. Ke stroji je připojen zakladač dílů (výkovků), který disponuje dvěma řetězovými dopravníky s celkovou zásobou 30 dílců a tlačnou tyčí pro založení obrobku skrz vřeteno do sklíčidla.


Díky použití servopohonů lze všechny pohyby zakladače velmi dobře vyladit a celkový chod je neomylný. Pokud docházejí v zakladači dílce, systém vydá akustické a optické upozornění. O řízení chodu celého mechanismu se stará PLC Siemens, který jsme schopni obsloužit ze systémů Fanuc i Mitsubishi. A cena? Ta je oproti robotickému řešení zhruba třetinová.

 


 

 

 

 

 

LIDÉ:

Žena ve strojírenství
 

 

Servis obráběcích strojů je dá se říct výhradně mužská práce. Ženy se do této oblasti moc nehrnou. Naše servisní dispečerka Veronika Dezortová je ale výjimka. Jak se ženě v mužském, strojařském a technickém prostředí pracuje?

„Jsem takový hromosvod,“ směje se, „volají mi zákazníci, občas rozčilení. Rozbije se jim stroj, jsou ve stresu, nemohou si dovolit nepracovat. Potřebují rychle nějakou odezvu. Já je vyslechnu, uklidním, podpořím.


Chci, aby naši zákazníci věděli, že se snažíme problémy řešit.“


Když přijme požadavek od zákazníka, co následuje? „Poradím se s našimi servisními techniky o tom, jak postupovat dál. Někdy se povede chybu odstranit na dálku po telefonické konzultaci. Jindy je potřeba poslat technika na místo,“ popisuje.


A jak se jí mezi muži pracuje? „Dobře. Jsem na to zvyklá. Vždy jsem pracovala ve strojírenství, mužské prostředí mi vyhovuje. V TGS jsem začínala v prodeji obráběcích strojů, pak jsem začala prodávat náhradní díly, což dělám dodnes.


Občas jsem si říkala, že snad jediné, co bych kvůli velkému tlaku opravdu dělat nechtěla, je dispečerka servisu. Když si něco takového byť jen představím, obvykle se mi to dříve či později splní,“ směje se žena, která se ve volném čase zabývá japonskou masáží shiatsu.


„Při té se s klienty hodně mluví. Snažím se přenést to i do této profese, ráda si s lidmi povídám a věřím, že se mi daří zákazníky tímto způsobem většinou uklidnit a danou situaci co nejlépe vyřešit,“ dodává.

 

 

 

 

BRAINIAC:

Hydrogel pevnější oceli 
 


Hydrogely jsou užitečné v mnoha oblastech od obvazů po měkkou robotiku. Jejich většímu využití ale brání nedostatečná pevnost. To by se teď mohlo změnit. 

 

Vědci z Hokkaidské univerzity totiž vyvinuli nové hydrogelové kompozity neboli měkké kompozitní materiály vyztužené vlákny. Spojili v nich hydrogely s tkaninou ze skelných vláken, čímž získali materiál pětkrát pevnější než karbonová ocel.
 

 

Princip kompozitů zná lidstvo už tisíce let: slámou vyztužená hlína umožňuje stavět z cihel, rozdrcené lastury se přidávají do keramiky, skelná vlákna do plastů.


Podobně fungují vlákny vyztužené hydrogely. Ty jsou tvořeny hydrofilními polymerovými řetězci, které dokážou absorbovat až 90 procent vody. Nejsou pevné ani odolné, ale přidáním drobných skelných vláken vědci vytvořili houževnatý, ohebný a pružný materiál.


Ten se při testech ukázal jako 25krát pevnější než tkanina ze skelných vláken, 100krát pevnější než samotné hydrogely a pětkrát pevnější než karbonová ocel.


Vlákny vyztužené hydrogely se 40procentním podílem vody jsou ekologické a díky své spolehlivosti, odolnosti a pružnosti skýtají celou řadu možného využití.


Vedle průmyslu či módy by se jednou mohly používat například ve zdravotnictví jako umělé náhrady vazů a šlach.

 


 

 
  • TGS nástroje-stroje-technologické služby s.r.o.
  • Plzeňská 610, 338 05 Mýto
  • IČO: 64833500
  • DIČ: CZ64833500
  • tel.: +420 371 751 830
  • email: tgs@tgs.cz

O společnosti

Produkty a služby

Zaměstnání

Kontakt

Facebook e-mail