Facebook   Facebook
TGS NEWSLETTER 3/2018

Měření kruhové interpolace


Víte, co je to ballbar? Pravděpodobně ano, jde o kalibrační artefakt v podobě tyče s koulemi.
 

 

V našem světě tento systém umožňuje rychlou a jednoduchou diagnostiku CNC obráběcích strojů, jejímž výstupem je protokol odpovídající mezinárodním normám ISO, JIS či ASME.


Asi Vás napadne, proč je dobré ballbar od společnosti Renishaw využívat.


Jednak pomocí něj zjistíte, v jakém je Váš stroj aktuálně stavu a jakou pracovní historii má za sebou, dále s ním dobře zjistíte původ odchylek, případnou závadu, a navíc získáte ucelený protokol o celkovém stavu stroje.

 

Tento proces doporučujeme provádět alespoň jednou za rok. Hlavními výhodami jsou vysoká přesnost, příznivá cena a rychlost celého měření.


A co díky artefaktu o svém stroji zjistíte? Jmenujme třeba geometrické odchylky, jako jsou kolmosti a přímočarosti pohybů, nastavení servopohonů, přesnost odměřování nebo vůle v kuličkových šroubech a lineárních vedeních.
 

Výsledkem těchto nastavení je hodnota kruhovitosti při obrábění kruhovou interpolací.


Dle výsledku se dá rovněž zjistit nadměrné opotřebení některých součástí stroje a díky tomu naplánovat včasnou údržbu.
 

Zaujalo Vás to a chcete, aby měřením mohl projít i Váš stroj? Zavolejte nám a my už se o všechno postaráme.

 

NÁSTROJE:

Cesta k novinkám

 

Chceme pro naše zákazníky být co nejplatnějšími partnery a poradci, neustále se zlepšovat a učit se nové věci. Proto se na konci ledna celý náš prodejní tým vydal načerpat dlouho avizované informace k novinkám v soustružení japonské firmy Sumitomo.Vypravili jsme se do německého městečka Lauchheim, kde se nachází technické centrum European Design and Engineering Center (EDEC). Precizně připravený seminář nám postupně představil nové řezné materiály pro soustružení ocelí, litin a těžkoobrobitelných materiálů. Po představení každé novinky následovaly praktické ukázky, pro které je EDEC výborně vybaven.


 

Tyto ukázky se mimo jiné týkaly pro nás velmi důležitého porovnání s konkurenčními nástroji, s nimiž se denně setkáváme u zákazníků. Byla to jedna z věcí, o které jsme při přípravě tohoto školení požádali, abychom dostali co nejvíce informací v užitečné podobě.


Neváhejte se nás proto na tyto novinky a praktické zkušenosti a zážitky ptát. Jsme jich teď plní a rádi se o ně s Vámi podělíme.

 

 

 

 

 

 

LIDÉ:

Filmové recenze z technologického centra
 


Pavla Buriánová u nás pracuje jako koordinátorka finanční a interní správy, což zahrnuje vystavování a přijímání faktur, hlídání obratu, kontrolu dodržování interních procesů, evidenci pohybů zboží ve skladech, tvorbu reportů nebo péči o dotační programy, které TGS čerpá. 
 

 

A má také jeden velmi zajímavý koníček.

 

„K počítači sedám, i když zrovna nepracuji s čísly v Excelu nebo v našem systému S4S.


Miluji filmy a ráda píšu, což se propojilo v tom, že hodnotím filmy na portálu ČSFD. Filmy mě bavily už od dětství, vždy jsem si snadno zapamatovala jména filmových hrdinů, herců, režisérů i obsahy jednotlivých děl.


Časem se z toho všeho stala záliba. No a když zhlédnutých filmů přibývalo, moje paměť už na vše nestačila, a tak jsem se rozhodla zřídit si profil na Československé filmové databázi a tam filmy hodnotit,“ popisuje.


Loni si dala v této oblasti poměrně nemalý cíl: do konce roku ohodnotit, tedy vidět, tisíc filmových titulů.


„Splnila jsem to sice až v lednu, ale tisícovku jsem nakonec pokořila. Teď už pracuji na zdolání další hranice,“ vypráví. 
 

Na Pavlu Buriánovou se tedy nemusíte obracet jen kvůli fakturám, hotovosti nebo křížovým tabulkám v S4S. Ráda se podělí i o tip na dobrý film k večernímu promítání.

BRAINIAC:

Whisky and soda?

 

 

Současné mrazivé dny si zaslouží pořádné zahřátí. Krb, kniha ‒ a doušek dobré whisky? Ideální zimní kombinace. Než si nalijete večerní sklenku, přečtěte si o tomto lahodném nápoji jednu novou zajímavost z chemického pohledu. 
 


Mnozí z Vás jsou určitě toho názoru, že přidávat cokoliv do single malt whisky je svatokrádež. Pár kapek kvalitní vody do míchaných whisky se ale považuje za běžnou věc ‒ zlepšuje to totiž jejich chuť.


Ale jak to?
Výzkumníci ze švédské Linného univerzity našli molekulární vysvětlení. Čerstvě destilovaná whisky má 70 procent objem alkoholu, do lahví se ale ředí vodou ‒ jednak pro lepší chuť, jednak kvůli ochraně žaludeční sliznice. 
Proč ale přidávat další kapky vody? Chuť whisky totiž mají na svědomí amfipatické molekuly, které se skládají z hydrofobní a hydrofilní části. 

 

 

Klíčovou roli pak hraje organická sloučenina guajakol, která se tvoří v zrnech sušících se nad rašelinným kouřem, který nápoji dodává charakteristickou kouřovou chuť a vůni.


Pomocí počítačových simulací vědci zkoumali různé poměry vody a etanolu za přítomnost guajakolu.


Zjistili, že guajakol se přednostně váže s molekulami etanolu a že v koncentracích do 45 procent se guajakol vyskytuje především na hladině, mezi whisky a vzduchem.


Tím tedy přispívá jak k vůni, tak chuti nápoje. Zajímavé je, že další ředění až na 27 procent má za následek vyšší podíl guajakolu na hladině.


A nižší naředění přes 59 procent funguje opačně ‒ etanol s guajakolem reaguje silněji, což molekuly odtahuje pryč od hladiny.

 

 

 

 

BRAINIAC:

Hydrogely nebo krev jako mletá paprika

 

 

Doktor klepe na srdíčko, potom píše recepis… Že medicína nejsou jen léky, případně skalpely a šikovné ruce chirurgovy, víme všichni. Moderní medicína je věda – a s ostatními vědními obory úzce spolupracuje. Přinášíme několik zajímavých ukázek.


Umělé náhrady kloubů jsou dnes už celkem běžné. Japonští vědci se ale nedávno pustili do vývoje možných budoucích náhražek vazů a šlach. Použili na to hydrogely, které se využívají na obvazy nebo měkké roboty. Jejich nevýhodou je však malá pevnost. Japonci je ale vyztužili skelnými vlákny, čímž vznikl materiál pětkrát pevnější než karbonová ocel.
 

Jak bude vypadat léčba budoucnosti? Dost možná tak, že nám lékař do buněk vypustí upravené geny. Zajímavé to bude u většiny nádorových onemocnění: nejenže je takto budeme léčit, půjde jim i předcházet. Ještě v děloze budeme umět zjistit dědičnou nemoc a nenarozené dítě takto „opravíme“, aby choroba vůbec nepropukla.
 


Nosíte kontaktní čočky? Vědci vyvíjejí materiály, které budou umět pracovat se světlem, například filtrovat určité barvy, přičemž dál zůstanou průhledné.


Jejich základem jsou umělé nanokrystaly oxidu titanu a fungují jako dielektrické rezonátory.


Kromě toho, že v čočkách napraví krátkozrakost, umožní nositeli sledovat média v kvalitě srovnatelné s lidským zrakem.
 

Na závěr jedna na první pohled ztřeštěná sonáta budoucnosti. Umělá krev v prášku, který se rozpustí v tekutině.


Zatím vědci stojí na samém počátku této technologie, přesto už ji reálně mají. Umělá krev by mohla být spásou pro naléhavé případy ve válkách a při živelních katastrofách, kdy je transfuze obtížná.

 

Tato náhražka krve je sušena mrazem, konzervována za okolní teploty a lze ji snadno použít: lékaři ji na exponovaných místech totiž budou nosit u sebe. Jedná se o suchý prášek – s více než roční trvanlivostí –, který se podobá paprice.
 

Bude zakonzervovaný v sáčku, a když bude potřeba, lékař ho jednoduše smíchá se sterilní vodou a zavede do těla. Umělé červené krvinky co nejpřesněji napodobují životní funkce krve. Vědci teď usilují o to, aby je lidské tělo přijalo. Zatím krev v prášku totiž otestovali jen na myších, pro lidi bude připravena nejdřív za deset až dvanáct let.
Foto: MIT

 

 

 

 

  • TGS nástroje-stroje-technologické služby s.r.o.
  • Plzeňská 610, 338 05 Mýto
  • IČO: 64833500
  • DIČ: CZ64833500
  • tel.: +420 371 751 830
  • email: tgs@tgs.cz

O společnosti

Produkty a služby

Zaměstnání

Kontakt

Facebook e-mail