Facebook   Facebook
TGS NEWSLETTER 4/2017

Robustnost, kluzné vedení, vlastní řídicí systém


Japonská Kitamura vyrábí vertikální, horizontální a pětiosá obráběcí centra již osmdesát let.
 

 

Vynikají typicky japonskými vlastnostmi: vysokým výkonem, spolehlivostí a dlouhou životností pro úspěšné využití v nepřetržitém provozu.


Čím jsou stroje Kitamura jedinečné?
 

Pyšní se robustní konstrukcí z jemnozrnné litiny Meehanite kombinované s indukčně kalenými vodicími plochami v kombinaci s vysokou dynamikou až 60 m/min. Robustní vodicí kluzné plochy zamezují vibracím a prodlužují životnost stroje.


 


Stroje s nulovou kompenzací garantují přesnost polohování ±0,002 mm v celém rozsahu pojezdů.


Další předností těchto strojů jsou rychloposuvy na kluzném vedení nebo vysoké otáčky na vřetenu s převodovkou s ozubenými koly.


V neposlední řadě to je šest teplotních senzorů, které monitorují teplotu stroje a na základě toho kompenzují teplotní deformace stroje.


Vlastní řídicí systém Arumatik Mi je šitý na míru stroji a chlubí se velkou přehlednou dotykovou 19palcovou obrazovkou.

NÁSTROJE:

Posouváme naše nástroje dál
 


Pravoúhlá fréza F1600 je živý organismus v tom smyslu, že ji stále zdokonalujeme, a to zejména na základě podnětů od našich zákazníků z praxe. 

 

Dnes tak máme řešení pro modulární systémy s průměry 52, 66 a 85 mm. Fréza pokrývající všechny běžné materiály včetně novinek řady ACM do nerezových materiálů až po vyspělý DLC povlak na neželezné kovy by neměla chybět ve Vašem nástrojovém vybavení!


Další, rovněž úspěšná a rozšířená fréza UniCut F8600 se dočkala své inovace, ač vlastně nebyl důvod ji vylepšovat; geometrie se od vzniku měnila jen nepatrně. Nicméně po osmi letech nepřetržitého vývoje jsme přišli na určité možnosti zlepšení, které jsme nyní zrealizovali.

 

Na čele byla použita osvědčená geometrie z PocketMasteru – čelní vybrání s vnitřními břity. Ty odebírají část materiálu při sestupu po rampě. Vznikají drobné třísky, které snadno odcházejí, a operace je velmi spolehlivá. Dále se díky nerovnoměrnému dělení zklidnil proces frézování.


Tvar drážky se směrem dozadu postupně proměňuje, je prostornější, a to zejména vpředu. Rozšířené zábřity zvyšují tuhost a slibují možnost násobného ostření.


První testy ukázaly potenciál ve zvyšování posuvu na zub, aniž by se zvyšovalo zatížení stroje. Nová geometrie obrábí lehčeji, ale třísky přitom odcházejí stejným, ukázněným obloukem v proudu, jaký známe od původní F8600. Výsledkem je tedy tišší a klidnější provoz.


Nová, vylepšená fréza má tedy číslo F8607, verze s odlehčením F8627, prodloužená verze (3D) F8617. Skladové zásoby postupně nahrazujeme novými typy, nicméně ty původní jsou stále ještě dostupné. 

 
TECHNOLOGICKÉ CENTRUM:


Rotační osa navíc 

 

Na stroje z našeho portfolia dokážeme instalovat různá příslušenství pro rozšíření jejich technologických možností. 

Jedním z nejčastějších jsou jedno- nebo dvouosé rotační stoly pro víceosé obrábění. 
 

Je tak možné za relativně nízké náklady rozšířit stroj o rotační osu a umožnit obrábění složitějších dílů.


Stolek lze ze stroje kdykoli opět jednoduše odpojit a sundat, čímž získáme celou plochu pracovního stolu stroje.


Současně je plně integrovaný do NC a PLC systému stroje a tedy řízený z jeho ovládacího panelu. Možností upínání na lícní nebo upínací desku stolku je nespočet.


Pokud Vás tato možnost zaujala, ozvěte se nám. Poskytneme Vám podrobný výkres, rádi poradíme a dodáme řešení přesně podle požadavků.

 

 

LIDÉ:

Aby tomu stroj rozuměl 
 


Velmi často řešíme individuální požadavky od zákazníků. Typicky se jedná o větší přesnost, rovinnost či kvalitnější opracování.

 

Jako jeden z prvních se k takovéto zakázce dostává programátor CNC stroje. Co jeho práce obnáší, vysvětluje Pavel Neruda.


 „Mým prvním úkolem je podklady od zákazníka zpracovat. Většinou dostaneme výkres, někdy i model výrobku. Máme tedy data ve 3D. Já musím určit, jakým způsobem se bude daný díl vyrábět, vymyslet, jak, za co a čím se upne do stroje. Případně je třeba vymyslet, nakreslit a nechat vyrobit upínací přípravek, který někdy společně s výrobkem dostává také zákazník,“ popisuje Pavel Neruda.

 


Další věcí, kterou programátor určuje, jsou nástroje, jimiž se díl bude vyrábět. Na základě všech těchto parametrů nakonec vytvoří program pro obráběcí stroj.


„Před výrobou je potřeba vyřídit i nějaké „papíry“, tedy nájezdový a nástrojový list, podle kterého operátor stroje posléze díl vyrobí.


Všechny popisované kroky jsou samozřejmě v součinnosti s obsluhou stroje, radíme se, spolupracujeme. Na mně je tedy finální vytvoření programu, kterému stroj porozumí,“ říká programátor.


Dále vzpomíná na jednu netradiční zakázku: „Dělali jsme hliníková čela pro velké reproduktory, dokonce v tom byla i trocha konstrukce. Zákazník nám nechal volnou ruku a díl jsme mohli designově upravit tak, abychom ho dokázali vyrobit. A to nás moc bavilo!“ 

 
BRAINIAC:


Zelenina z podzemí

 

Začíná grilovací sezona. Nebylo by báječné mít na zahradě zeleninu a další potraviny po ruce hned vedle grilu? Pěkně vychlazené a bez elektřiny?!

Nizozemské designové studio Weltevree nabízí jedno zajímavé řešení. Jejich prefabrikovaná Groundfridge využívá k chlazení potravin izolačních vlastností země.


Je nasnadě, že skladovací sklepy nejsou ani náhodou vynálezem novým, natož jakkoliv inovativním. Co je na Groundfridge zajímavé, je její robustnost a relativně snadná instalace.


Tři metráky vážící prefabrikovaný sklep měří 228 centimetrů v průměru a je vyrobený z ručně laminovaného polyesteru. Dodává se s vestavěnými policemi a osvětlením. Vstup kryje „lodní“ poklop a do sklepa se sestupuje po schůdcích.


Nizozemské studio tvrdí, že jejich sklep pojme stejný objem jako dvacet běžných chladniček, což je úroda ze zhruba 250 m2 velké zahrádky nebo asi 500 kilogramů potravin.


Podzemní chladnička dokáže stabilně udržovat teplotu mezi 7 a 15 stupni Celsia, i když venkovní teploty kolísají mezi minus 10 a plus 35 stupni Celsia.


Foto: Weltevree 

  • TGS nástroje-stroje-technologické služby s.r.o.
  • Plzeňská 610, 338 05 Mýto
  • IČO: 64833500
  • DIČ: CZ64833500
  • tel.: +420 371 751 830
  • email: tgs@tgs.cz

O společnosti

Produkty a služby

Zaměstnání

Kontakt

Facebook e-mail