Facebook   Facebook
TGS NEWSLETTER 5/2018

Funkčnost ve slušivém kabátu


Jak to vypadá ve Vaší hale? Jeden krásný kousek vedle druhého? Nejspíš si řeknete, že jsme se zbláznili. 
 

 

Když se nad tím ale zamyslíte ‒ proč by i obráběcí centra nemohla být pěkná na pohled?


Vždyť s nimi trávíme celé dny, a kdyby se na ně i dobře koukalo, práce by jistě byla zase o nějaký ten kousek příjemnější.


A právě o to se snaží Hartford, který nedávno přišel s novým designem krytování portálových strojů HSA s posuvným stolem.
 

Namítnete asi, že tento výrobce se zaměřuje především na střední třídu a stroje neoplývají luxusem. 
 

 

Máte pravdu, právě z toho důvodu je obtížné stroj navlékat do nablýskaného hávu, montovat na něj drahé LED osvětlení a používat špičkové materiály jako karbon nebo sklo.


Že to však jde, je vidět právě na popisované novince, jejíž ztvárnění rozhodně zaujme už na první pohled.


Samozřejmostí je vedle designu stroje také jeho vysoká funkčnost. Velkou péči výrobce věnuje především vnitřnímu pracovnímu prostoru, v němž jsou kryty montovány přímo na lože.


Jejich součástí jsou dopravníky třísek, což zaručuje, že kapalina nevyteče.


Stroj je kompletně zakrytovaný a připravený pro instalaci opce odsávání pracovního prostoru.

 

STROJE:

Koťátko, které překvapí


 

Přestože stroj japonského výrobce Kitamura HX250iG je svými rozměry (2330 x 2948 mm) spíše takovým strojním „koťátkem“, oproti běžným vertikálním centrům dokáže nabídnout netušené možnosti a nečekané výhody.
 

 


Díky vysoké rychlosti posuvů (60 metrů za minutu na lineárním vedení) ušetří čas a zvýší produktivitu výroby.


Robustní konstrukce, hmotnost a rám z šedé litiny jsou zárukou jeho výborných tlumicích schopností. 
 

Souvisle řízená čtvrtá osa stroje spolu s rotačním stolem umožňují opracování obrobku z více stran, obrábění tvarových ploch, obrábění větších dílců a samozřejmě větší rozjezd stroje oproti vertikálním centrům.


Standardně dodávaná dvoumístná integrovaná paletová výměna nabízí možnost výměny dílců v překrytém čase. Stroj je vybavený řídicím systémem Arumatik s 19palcovým dotykovým displejem.


A to nejzajímavější na závěr – stroj je možné doplnit ihned nebo dodatečně volitelně o 10místný paletový systém.

 

NÁSTROJE:

Jaro s vnitřním soustružením  

 

Právě tak se jmenuje aktuální akce značek SAU a Sumitomo. Karbidové nože italského výrobce a břitové destičky z Japonska u nás můžete až do konce května pořídit s padesátiprocentní slevou. 
 

Jedná se o dvě sady v plastovém kufru. Ten větší obsahuje nože o průměrech 8, 10 a 12 mm a 10 kusů VBD Sumitomo CCMT060204. Stojí 8 150 korun bez DPH.


V menší sadě pak najdete 10- a 12milimetrové nože a opět 10 kusů VBD Sumitomo DCMT070204, to vše za 6 050 korun bez DPH.


Lze samozřejmě dodat pravé i levé provedení nožů. Díky použití TK nožů dosáhneme lepších výsledků a řezných podmínek i u kratších otvorů. Vnitřní chlazení TK nožů zvyšuje životnost břitové destičky, ale také lepší odvod třísky.


Vysoce tuhá stopka umožňuje vyvrtávání hlubokých otvorů až 8xD. Břitové destičky Sumitomo na obrábění oceli AC8025P rádi vyměníme za destičky do nerezu AC6020M.


Neváhejte, o obě sady je velký zájem a termín jejího ukončení se blíží.

 

 

 

LIDÉ:

Jak to u nás chodí


 

Podpora osobního a profesního rozvoje dětí z dětských domovů ‒ to je, oč tu kráčí. A protože dobře víme, že tito mladí lidé mají karty hůř rozdané, rozhodli jsme se alespoň malou měrou pomoci dvěma z nich. Třeba jim to, co u nás viděli, pomůže rozjet kariéru.

 

O co šlo? Pozvali jsme dva mladíky s technickým zaměřením na exkurzi. Na začátku se dozvěděli, proč v názvu TGS stojí právě tato tři písmena, i to, co znamená naše logo a jak souvisí s mottem Dáváme plánům život.
 

Ptali se na strukturu firmy, její strategii nebo na to, jak to chodí při výběrovém řízení, na jaké pracovní pozice v TGS hledáme kolegy nebo jaké nabízíme benefity. Ukázali jsme jim kanceláře, šatny a v jídelně nabídli něco na zub.

 

Pak už se Lukáš a Jarda přesunuli do strojírenské haly. „Naši průvodci chlapcům ukázali moderní technologické vybavení, které používají. Nechyběly ani praktické ukázky opracovávání různých materiálů.


Ze strojařsky přesné práce se zárukou stoprocentní kvality byli nadšení a se zájmem vše sledovali.


Díky exkurzi dostali možnost v praxi zažít chod moderní strojírenské firmy.


Tato zkušenost byla jejich prvním kontaktem s pracovním světem a může je v mnohém pozitivně nasměrovat a posunout dál při budoucí volbě povolání.


To jim jednou jistě usnadní zapojení do běžného života,“ pochvaluje si akci vychovatelka Jana Fibichrová, která mladé muže doprovázela.

 

 

 

BRAINIAC:

Podmořská navigace inspirovaná korýši

 

My lidé máme vcelku omezené navigační možnosti ‒ v moři. Nad hladinou funguje GPS, už pár desítek centimetrů pod ní je však k ničemu. Podle studie publikované časopisem Science Advances nyní vědci vyvíjejí nový způsob podvodní navigace. Inspirací jim jsou mořští živočichové, kteří se dokážou orientovat pomocí polarizovaného světla.  
 


 

O „potvorách“, jako jsou olihně, garnáty, sépie, chobotnice nebo strašci, se už nějakou dobu ví, že komunikují právě pomocí polarizovaného světla, které lidské oko bez specializovaných filtrů vnímat neumí. Tito živočichové ho nejen zaznamenají, ale navíc ho umějí odrážet, aby dali najevo: „Pozor, jsem tady!“


Výzkumníci tedy sestavili zobrazovací systém schopný detekovat polarizované světlo. Senzory zachycují sluneční paprsky pronikající vodou i to, jak se v něm rozptylují a lámou. Podle toho určují aktuální polohu slunce na obloze. 


 

 

 

 

 

  • TGS nástroje-stroje-technologické služby s.r.o.
  • Plzeňská 610, 338 05 Mýto
  • IČO: 64833500
  • DIČ: CZ64833500
  • tel.: +420 371 751 830
  • email: tgs@tgs.cz

O společnosti

Produkty a služby

Zaměstnání

Kontakt

Facebook e-mail