Facebook   Facebook
TGS NEWSLETTER 06/2015

Dáváme plánům život


Každá myšlenka se dá vytvarovat. S nadsázkou lze říci, že nejlépe to umí příroda. Přiblížit se její tvůrčí dokonalosti je výzva. Jak ukázat ostatním naplňování takové výzvy, přemýšleli lidé z TGS a z agentury Rust, když připravovali novou marketingovou strategii.
 

Na začátku všech úvah byl fakt, že TGS je firma, která hledí stále kupředu a hledá nové nápady. „Stroje jen neprodáváme a neinstalujeme, ale hlavně připravujeme v optimální sestavě a nastavení na konkrétní projekt. Chceme z nich dostat opravdu maximum,“ vysvětluje ředitel TGS Pavel Diviš. „Přitom všem chceme pracovat vždy v symbióze s přírodou. Respektovat ji, chránit a zároveň si brát příklad z rozmanitosti a kreativity,“ dodává jedním dechem Pavel Diviš.

 
To je základ, na kterém stavěla agentura komunikaci.
„Protože jsme věděli, že technici v TGS jsou zapálení do ladění, sestavování a dotváření strojů a nástrojů, navrhli jsme jim inspirativní pomůcku,“ popisuje cestu k filigránsky vybroušené luční kobylce ředitel agentury Rust Aleš Klemperer.

„Pochopili jsme totiž, že stroje od TGS umějí vytvarovat de facto cokoli. Proč tedy nemířit rovnou na nejvyšší mety? A co je dokonalejšího, ale zároveň efektivnějšího než příroda. A v ní na vrcholu jemné preciznosti hmyz. Pak už byl jenom krůček ke kobylce. Protože luční „koník“ je nejen „chladný“, evolucí opracovaný druh, ale zároveň docela sympatický a milý maskot,“ rozvádí úvahy svého týmu Aleš Klemperer. 

 

NOVINKY:

Výzkum nesmí být odtržený
od výroby 


 

Výzkum a uplatnění jeho výsledků v reálném světě se dnes musí potkávat. Jinak by byla veškerá snaha vědců a odborníků k ničemu. Firmy z ní musí mít užitek a vědci si díky tomu mohou ověřovat výsledky svého výzkumu v praxi. Právě toto je jádro činnosti Výzkumného centra pro strojírenskou výrobní techniku a technologii (sami tu opravdu používají zkratku VCSVTT).

 

Výzkumné centrum je samostatné pracoviště Fakulty strojní ČVUT v Praze. Vzniklo v roce 2000 a velkou součástí náplně jeho činnosti je vzdělávání mladých specialistů v oblasti výzkumu a vývoje obráběcích strojů a jiných strojírenských technologií.
 

Tito odborníci jsou nyní schopni konzultovat technické problémy a pomáhat průmyslu vyvíjet novou generaci výrobků pro tuzemský i zahraniční trh.

 

 

Výzkum

V této oblasti se Výzkumné centrum zaměřuje na oblast výrobní techniky a technologií v tématech s výsledky aplikovatelnými v horizontu příštích dvou až pěti let. Mezi témata výzkumu patří například přesné obráběcí stroje, u kterých se hledají nové koncepce, nosné struktury, pohony a řídící systémy. V oblasti výzkumu vlastností a měření diagnostiky obráběcích strojů se naši pracovníci zaměřují na přesnost obráběcích strojů, jejich výrobní produktivitu, teplotní stabilitu a analýzu rizik a bezpečnosti. Pod strategický úkol výzkumu také patří vývoj a zkoumání produktivních a ekologických technologií tvrdého obrábění, ekologického obrábění, zpracování těžkoobrobitelných kovů, mikrofrézování a laserové technologie. 
 

 

Podpora průmyslových firem


Výzkumné centrum disponuje poznatky a informacemi, které umožňují podporu firem v každé fázi vývoje, výroby i používání výrobních strojů a technologií. Spolupracuje tedy s výrobci obráběcích strojů v ČR i uživateli high-tech obráběcích technologií. Poskytuje jim konzultace a podporu při vývoji a simulacích nových technologií, na jejich montáži, oživení a naladění, optimalizaci i diagnostice a měření. Kvůli zachování vysoké odbornosti a specializace ve Výzkumném centru působí sedm odborných skupin: skupina automatizace, konstrukce, mechatroniky, měření, technologie, skupina výpočtů a skupina výroby.
 


Centrum a TGS


Pokud bychom se na činnosti Výzkumného centra podívali přes optiku TGS, museli bychom zmínit zejména tři velké oblasti působnosti centra.

1. Návrh, příprava a podpora strojních zařízení
Vycházíme z úvahy, že každý zákazník hledá pro svou výrobu řešení, které vykazuje nejlepší poměr přesnosti, výkonnosti a investované ceny. Tady centrum dovede mimo jiné pomoci s komplexní realizací konstrukčních návrhů od první skici až po vytvoření kompletní výkresové dokumentace. Dále pak centrum může být nápomocno při měření a kontrole strojů.


2. Podpora efektivního provozu zákaznických výrobních systémů
Předpokladem efektivního využívání výrobní základny každé firmy je minimalizace nákladů na provoz a údržbu. Výzkumné centrum v tomto směru nabízí podporu a služby především při kontrole přesnosti strojů standardními i specifickými metodami. V nabídce dále nechybí ani kontrola vibrací standardními přístroji i zakázková řešení. Vibrodiagnostika strojů a jejich uzlů (především vřeten) je dalším důležitým nástrojem při zpřesnění plánu údržby a servisu strojů, který v důsledku minimalizuje náklady spojené s neočekávanými odstávkami strojů.


3. Zvyšování produktivity a snižování nákladů při obrábění
Zvyšování produktivity strojních zařízení je klíčem ke snižování nákladů na celých výrobních technologiích. Zkušenosti Výzkumného centra ukazují, že na nových i již provozovaných technologiích obrábění vždy existuje potenciál ke zkrácení času výroby. Toho lze dosáhnout některým z postupů, které má centrum ve své nabídce. Například jde o optimální NC kód a strategie obrábění.
 

 

 Stroje Correanayak mají s podporou TGS více možností

 

Correanayak je výrobce velkých frézovacích a vyvrtávacích strojů se sídlem ve Španělsku. Jeho stroje se začaly prodávat v České republice prostřednictvím TGS zhruba před pěti lety.
 

 

Firma si TGS vybrala díky zkušenostem, které jsme získali během zastupování italské značky Mecof. Poté, co se kvůli vleklým finančním problémům společnosti Mecof naše cesty rozešly, jsme byli kontaktováni ze strany Correanayak s nabídkou jejich oficiálního zastupování v České a Slovenské republice.


V nedávné době jsme instalovali další z velkých strojů Correanayak ve firmě Siempelkamp CZ s.r.o.. Konkrétně šlo o model Versa M95. Jedná se o stroj v provedení spodní gantry, tj. s pevnou pracovní deskou a pojezdem stojanů po loži v délce 9 500 mm.

 

ROZHOVOR:

 

Tomáš Krčma: Nechci jen sedět
a mačkat tlačítka

 

 

Jak najít ty správné lidi pro svůj byznys? Někdy stačí dát svým kolegům šanci, doplnit jim vzdělání, dovednosti nebo zkušenosti a máme hned člověka, který firmu posune zase o kus dál. Touto cestou se teď vydala TGS a s ní i Tomáš Krčma. Jak promění svoji šanci?

 


Prozraďte mi prosím, v čem spočívá vaše práce? Já laik si jako obsluhu CNC stroje představím chlapa v modrákách, který tahá za páku...

Po pravdě řečeno jsem si to taky tak nějak představoval. Práci operátora jsem viděl tak, že budu sedět u stroje, dohlížet na něj a houpat se přitom na židli. Ještě než jsem nastoupil k TGS, probíhala má první práce velmi podobně: vyjmout kus, založit nový, zmáčknout zelené tlačítko. Někteří moji spolužáci tak pracují dodnes.

Když jsem přicházel do TGS, netušil jsem, že si stroj budu sám nastavovat. Dělat modely a psát pro jejich výrobu programy.
 

 

Jak jste se v této pro vás neočekávané roli octnul?
 
Stručně řečeno "pod tlakem". Nebyl prostě nikdo, kdo by tu práci udělal za mě. Stalo se třeba, že nebyl volný technolog, nebo jsme rozjížděli výrobu a přišli jsme v programu na chybu. Nebyl čas posílat program zpátky a čekat na jeho opravu. Museli jsme si s tou situací poradit, podívat se na program a opravit ho. Nakonec jsem zjistil, že mě to baví.
 
 

Vzpomenete si na první zakázku, kterou jste takto musel absolvovat?
 

Vyráběli jsme portál s nerezovými kolejnicemi. Při takové unikátní zakázce vám nikdo nedá návod, jak ji vyrobit, čím obrábět materiál, nebo jestli to vůbec půjde. Na všechno jsme museli přijít sami a samozřejmě co nejdříve. Takže jsem ve firmě trávil dny a noci a vymýšleli jsme všechno od začátku. Nejdřív podrobně prostudovat výkres, stoupnout si s ním ke stroji, napsat si program, vyzkoušet ho. Když to nešlo, zavolat kolegovi, poradit se, opravit a vylepšovat, dokud jsme nepřišli, jak na to.


 

Když se vrátím k vaší školní přípravě, dělal byste něco jinak, kdybyste býval věděl, jak bude vypadat vaše reálná práce?

Nevím, jestli bych dělal něco jinak. Určitě bych ale po skončení šel ještě na další školu, abych byl víc připravený a nemusel se učit tolik věcí za pochodu. Ono je ale těžké takhle přemýšlet. Náš obor moc lidí neláká a já se jim vlastně nedivím. Základní práce na stroji není ani moc zábavná ani čistá. Když ale člověk chce, tak má možnost se vypracovat na úplně jinou úroveň a najednou mít jiné možnosti. Vyrábět se bude pořád a lidi, co umí stroje programovat, budou potřeba také pořád. Aspoň doufám.


 

Když všichni, tak všichni

 

Slib, že za splnění plánu pojede celá firma k moři, padl z úst Pavla Diviše poměrně dávno, konkrétně na přelomu roku 2008 a 2009. Kvůli propadu ekonomiky jsme si všichni v TGS museli na výlet počkat až do loňského podzimu, kdy se celá firma sebrala a odletěla se zrelaxovat na malebný řecký ostrov Rhodos.


Překvapením pro všechny zaměstnance byl netradiční transport na letiště historickými autobusy Karosa, kdy jsme si mohli osvěžit vzpomínky na to, čím jsme cestovali před pár desítkami let. Celý 4denní výlet k moři jsme si všichni náležitě užili a načerpali potřebnou energii.


Více fotografií z našeho výletu k moři naleznete ve fotogalerii zde> 

 

ZAJÍMAVOSTI:Vytiskněte si šaty na večer
 


Začíná se experimentovat s tištěnými látkami. Dokonce se experimentuje s přízí nebo pleteninami. Velký potenciál v 3D tisku vidí obuvnický průmysl.Nike tiskne některé podrážky, první prototypy kopaček má za sebou také Adidas a například americká firma 3dshoes.com se horlivě zabývá zdokonalováním projektu, kdy naskenují vaše chodidla, aby vám mohli vytisknout perfektní boty přesně na míru.
 

Velkou pozornost loni získala absolventka pražské UMPRUM Pavla Podsedníková s extravagantní kolekcí bot Instant Shoe z karbonových vláken.

 

Nafukovací bezpečnostní pásy
 


Nový Ford Mondeo přivezl technologickou novinku, která se vůbec poprvé ukázala ve voze střední třídy. Jsou to airbagy v bezpečnostních pásech na zadních sedadlech.
 


Při nehodě se za 40 milisekund nafouknou do pětinásobné šíře a sníží zlomeniny  žeber a další poranění. Za sedačkou je podélně uložená baňka na stlačený vzduch, která v případě nárazu pošle obsah skrz zacvakávací karabinu a pás se nafoukne.


Samotný pás je vyroben z vláken, která se lehce rozpadnou, takže nafukovacímu vaku nic nebrání v cestě. Jen se musí dávat pozor, abyste těmito pásy nepoutali dětské sedačky.

  • TGS nástroje-stroje-technologické služby s.r.o.
  • Plzeňská 610, 338 05 Mýto
  • IČO: 64833500
  • DIČ: CZ64833500
  • tel.: +420 371 751 830
  • email: tgs@tgs.cz

O společnosti

Produkty a služby

Zaměstnání

Kontakt

Facebook e-mail