Facebook   Facebook
TGS NEWSLETTER 06/2016

Stroje Hartford s vlastním řízením


Řídicí systém přizpůsobený na míru konkrétnímu stroji nebo osvědčený, velký a univerzálnější systém? 
 


Na tuhle otázku jsme dlouhá léta mívali jen jednu odpověď: u strojů jsme používali jenom velké řídicí systémy jako Fanuc, Siemens nebo Heidenhain. 
 

Poslední dobou se však v této oblasti dějí zajímavé věci. Objevují se totiž nové řídicí systémy, s nimiž přicházejí samotní výrobci strojů. Velmi často se jedná o kombinaci hardwaru jednoho z výše uvedených „velkých hráčů“, na němž stojí nástavba systému od menšího výrobce.
 

Jaké jsou výhody? Ta hlavní plyne z myšlenky přizpůsobit řídicí systém konkrétnímu stroji a ne obecně používaný řídicí systém jednomu konkrétnímu typu a značce stroje.
 

 

 

To přináší výrobci možnost koncipovat řídicí systém opravdu na míru, usnadnit přístup k instalovaným opcím i příslušenství.

 

A co na tento trend říkáme my? Už brzy bude možné objednat stroje Hartford s vlastním řídicím systémem od programátorů výrobce.


Jmenuje se Hartrol+ a vyznačuje se překvapivě intuitivním prostředím. To vše vzbudilo velkou pozornost i během milánského veletrhu EMO.


Nebojte se změn a nových věcí – jsme v tom s Vámi!!! Objevíme výhody a nevýhody systému a budeme Vás o nich pravidelně informovat.

 

 


 

Mezi nástroji je živo i začátkem léta
 

 

Se dvěma novinkami přichází náš tradiční dodavatel, německá firma Hartner. První z nich jsou úplně nové hydraulické upínače nástrojů. 
 

 

V novém letáku najdete jejich typy, velikosti, technické parametry a přínosy tohoto systému upínání nástrojů.


Druhou horkou zprávou je snížení cen u nástrojů oblíbeného systému Multiplex. Výrazně levnější jsou držáky destiček jak standardního provedení, tak nedávno uvedený sortiment dlouhých těles vrtáků. 


Tato možnost změny souvisí s nově instalovanými moderními výrobními kapacitami, které nabízejí vyšší produktivitu i kapacitu výroby těles vrtáků.


Se zajímavou technickou novinkou v řešení operací zahlubování otvorů a srážení hrany u otvorů přichází náš další dodavatel, německá firma BECK.


Jedná se o kuželové záhlubníky EUC s extrémně nestejným dělením zubů, které prodlužují trvanlivost ostří nástrojů pomocí odvážné řezné geometrie a využitím moderního typu povlaku.


 

V nabídce jsou nástroje jak v provedení HSS pro ruční operace, tak také v provedení ze SK pro sériovou výrobu. Věříme, že Vás některá z těchto novinek zaujme a budete ji chtít „na vlastní kůži“ vyzkoušet.

 

 

 

 

STROJE:

Skrytá italská perla 

 

„Řekl bych, že jsme jediní, kdo má v Česku stroje Biglia řady B436Y2. A divíme se tomu!!! Sami máme tři a nemůžeme si je vynachválit,“ konstatuje majitel společnosti Zupema, Luboš Petráš.

 

Biglia je italská rodinná firma, která vznikla v roce 1958, má kolem 160 zaměstnanců a za dobu své existence prodala přes deset tisíc strojů; z toho více než polovinu s CNC řízením.


Stroj řady B436Y2 vyniká hned v několika ohledech a v daném segmentu u nás v podstatě nemá konkurenci. „Takhle rozpohybovaný stroj za tak zajímavou cenu je opravu trefa do černého,“ pochvaluje si Luboš Petráš.


Jaké jsou tedy hlavní plusy stroje? Nabízí dostatek řízených os, dvě revolverové hlavy s poháněnými nástroji, Y-osami a protivřeteno včetně opěrného koníku – díky tomu lze obrábět i dlouhé díly.


Je možné obrábět i třemi nástroji současně. Protivřeteno si totiž dopočítává pohyby ostatních os.


Další výhodou je přímé odměřování na všech osách. „Máme to léty odzkoušené, když udržíme teplotu v hale, pracují stroje s přesností na tisícinu milimetru,“ říká Luboš Petráš. „Dále bych chtěl vyzdvihnout velmi kompaktní rozměry.


Nikde nic nepřečnívá, a tak lze do haly umístit víc strojů než u jiných značek,“ uzavírá zkušenosti se stroji Biglia jeden z našich spokojených zákazníků.
 

 

BRAINIAC:
EXTERNÍ ZPRAVODAJ:


Tchajwanský mrakodrap s kyvadlemMám tuhle ostrovní zemi rád. Je to svět pro nás možná zvláštní, nezvyklý, ale o to zajímavější. Historie, kultura, milí a tvrdě pracující lidé. A v neposlední řadě špičková infrastruktura, budoucnost odehrávající se doslova na každém kroku, špičkové strojírenství.


 Marek Benda, poslanec Parlamentu České republiky, předseda neformální Meziparlamentní skupiny České republiky – Tchaj-wanu

 

 

Čím nás všechny může Tchaj-wan okouzlit? Například svými technickými skvosty, z nichž asi tím nejznámějším a nejviditelnějším je mrakodrap Tchaj-pej 101.


Už jenom to, jak se jeho tvůrci vypořádali s hrozbou velmi častých otřesů půdy nebo tajfunů, je unikátní. Kyvadlo! Fascinuje mě to.
 

Tchaj-pej 101 byl postaven v roce 2004, má 101 pater a dosahuje výšky 509 metrů. Připomíná stonek bambusu a také tak funguje. Každá sekce složité konstrukce působí jako samostatný celek, díky čemuž je celá budova pevnější, pružnější a lehčí.


A ono zmiňované kyvadlo? Budovu při silném větru, tajfunu nebo zemětřesení udržuje ve stabilní pozici vyvažovací těleso. Najdeme ho na úrovni 88. a 92. patra, váží 660 tun a jeho průměr je 5,5 metru.


Když fouká silný vítr, vyvažovací těleso se začne pohybovat do protisměru, a tak mrakodrap udržuje ve stabilní pozici.


Marek Benda

 

 

  • TGS nástroje-stroje-technologické služby s.r.o.
  • Plzeňská 610, 338 05 Mýto
  • IČO: 64833500
  • DIČ: CZ64833500
  • tel.: +420 371 751 830
  • email: tgs@tgs.cz

O společnosti

Produkty a služby

Zaměstnání

Kontakt

Facebook e-mail