Facebook   Facebook
TGS NEWSLETTER 6/2017

Jezdíte do práce na kole? My ano!


Část našich zaměstnanců se v květnu zapojila do sedmého ročníku celorepublikové soutěže nazvané Do práce na kole
 

 

Ta si klade za cíl nalákat co nejvíce lidí, aby při pohybu městy dali přednost jakémukoli nemotorovému způsobu dopravy – tedy na kole, pěšky či během.


Když lidé přestanou denně jezdit autem, zlepší nejen svou kondici, náladu a možná i vztahy s kolegy, ale přispějí i k čistšímu ovzduší a celkově příjemnějšímu a bezpečnějšímu městu.


Jsme sice strojaři, na přírodu ale nedáme dopustit. Vždyť i jako maskota máme kobylku. 


 

 

Rozhodli jsme se tedy pro své zdraví a životní prostředí udělat aspoň ten malý kousek navíc.


Převážná většina z nás jezdila na kole, ale našli se i běžci. Od vedoucích a manažerů přes asistentky a logistky po techniky či programátory.


Pár čísel: ujeli jsme téměř 2000 km průměrnou rychlostí 20 km/h, denní vzdálenost činila 31 km na hlavu.


Uběhli jsme 210 km průměrnou rychlostí 12 km/h a denní vzdáleností 12 km. A nejdůležitější cifra: 211 442 gramů. Tolik jsme ušetřili oxidu uhličitého.


Můžeme se pochlubit i jedním individuálním úspěchem: programátor Pavel Neruda, o kterém jsme psali v dubnovém vydání, se v Plzni a okolí umístil na 21. příčce z celkových 617 přihlášených účastníků.


 

NÁSTROJE:

Hitachi má novou frézu 


 

Rádi bychom Vám představili jednu čerstvou novinku ze světa fréz. Společnost Hitachi přichází s frézou PICO TD4N, která nabízí čtyři řezné hrany na oboustranném provedení VBD.

 

Tyto nové frézy máme skladem, přijeďte se na ně podívat, předvedeme Vám je a podrobně představíme.


Nyní jen krátké shrnutí jejich předností.
 

Fréza disponuje  rozsahem použití hrubovací operace rychloposuvového frézování v materiálech do 55 Hrc, její profil VBD nabízí při R CAM 2 minimální zbytkový materiál, oproti ostatním frézám zhruba o polovinu méně.


Frézu lze použít pro semifiniše a aplikace s velkým vyložením až 7xD.
 

Vedle nízkých řezných sil, vysokých řezných parametrů a kvalitního frézovacího tělesa vyniká PICO TD4N dalšími vlastnostmi:


má dva typy VBD – pro standardní materiály Type C a pro nerezy Type B –, čtyři řezné hrany, nové sorty a rovněž i vylepšené verze s označením například JP4120, JM4160.
 

V neposlední řadě je její výhodou i modulární a stopkové provedení D16-D42.

 

 

 

 

TECHNOLOGICKÉ CENTRUM:

Měříte? Měřte! 

 

Kontrolujete přesnost svých obráběcích strojů? Odpověď by měla znít „samozřejmě ano“, přesto máme za to, že neuškodí připomenout, proč ji pravidelně měřit.
 


Kromě toho, že budete mít jistotu o přesném a správném chodu svého stroje, zvýšíte přesnost výroby, čímž naopak klesne produkce zmetků. Při pravidelných kontrolách se sleduje trend odchylek, což mimo jiné znamená, že případnou závadu můžete podchytit, ještě než se stroj zastaví.


Váháte, kam se obrátit? Na nás. Kompletnímu měření geometrie obráběcích strojů se už nějaký čas věnujeme, proto Vám můžeme nabídnout následující:

Měření přesnosti strojů metodikou popsanou v ISO 230/1 a 230/2 včetně protokolu přesnosti sestaveného na míru danému stroji. 


Měření přímosti, přesnosti a opakovatelnosti u lineárních os interferometrem Renishaw XL 80 a měření přesnosti a opakovatelnosti u rotačních os pomocí kalibrátoru Renishaw XR20-W v rozsahu 0–360 stupňů, vyhodnocení podle ISO, VDI či ASME a vygenerování korekčních tabulek a zapsání do systému.


Měření kruhové interpolace systémem Renishaw ball bar, který rychle a jednoduše kontroluje přesnost strojů podle mezinárodních norem ISO či ANSI/ASME a který odhalí problémy stroje a jeho chyby.


Měření upínací síly, jejíž nesprávné nastavení má nepříznivé účinky na kvalitu obrábění; hrozí dokonce poškození vřetene. Upínací síly měříme ve vřetenu přístrojem OTT Power Check.

 

 

 

 

 

STROJE:

Biglia: tradice i  rychlý vývoj vpřed

 

Italského výrobce obráběcích strojů Biglia jistě znáte nebo jste o něm alespoň slyšeli. Společnost sídlící v piemontském městě Incisa Scapaccino asi šedesát kilometrů jihovýchodně od Turína vznikla v roce 1958. Od té doby z jejích výrobních linek sjelo přes dvanáct tisíc soustruhů a víc než šestnáct tisíc obráběcích strojů. Na ploše třicet tisíc metrů čtverečních, z čehož je třináct tisíc krytých, vyrobí 145 zaměstnanců firmy asi pětistovku strojů ročně.
 

Lehce přes polovinu (52 procent) jich zůstává na domácím trhu, zbytek putuje do světa. Největšími odběrateli strojů Biglia jsou Spojené státy, Německo a Francie. Nabídka čítá 48 verzí od dvou- po čtrnáctiosé, velké množství jich najdeme také u nás, dost možná i ve Vaší hale.


A Biglia rozhodně neusíná na vavřínech a kráčí velkým tempem kupředu. Nedávno investovala do zbrusu nové skladové haly, pořídila pětici velkých a jeden nový horizontální stroj.


Firma stabilně roste, o kvalitě italského strojírenství ostatně svědčí ohromná poptávka: firma už má vyčerpanou kapacitu výroby až do konce letošního roku.

 


 

 

 

 

 

BRAINIAC:

„Přečetl“ 35 milionů zpráv. Jak počítač vidí dějiny?

Při zaznamenávání historických událostí lidstvo dodnes spoléhá na psané slovo. Vědci zabývající se umělou inteligencí prohnali miliardy takových slov z několika desítek let novinového zpravodajství a podrobili je automatizovaným analýzám – a odhalili další vzorce a souvislosti.

 

Vědci z Bristolské univerzity našli 35 milionů článků ze stovky britských novin pokrývající 150 let a dali je jednak na klasickou obsahovou analýzu, předložili je ale také technologii strojového učení.


Jednodušší analýza třiceti miliard slov velmi přesně identifikovala velké události jako války a epidemie.


Zajímavější ale je, že výzkum ve zkoumaném období mezi lety 1800 a 1950 ukázal vzestupy a poklesy různých trendů.


Vědci například sledovali úpadek páry a odpovídající nástup elektřiny – tyto dvě protichůdné linie se protnuly v roce 1898. Podobně třeba vlaky v popularitě předčily koně v roce 1902.


Vědci také spárovali lidi a zprávy z jejich profesí: největší šanci se proslavit měli politici a spisovatelé. Vědci už takovou naději na popularitu neměli, ovšem ti, jimž se to podařilo, byli slavní o to déle.


Asi nepřekvapí, že ve zprávách se psalo víc o mužích než ženách, zmínek o nich začalo přibývat až po roce 1900. Nárůst to byl ovšem velice pozvolný, neboť ani dnes genderová vyrovnanost nepanuje.

 

 


 

 

 

  • TGS nástroje-stroje-technologické služby s.r.o.
  • Plzeňská 610, 338 05 Mýto
  • IČO: 64833500
  • DIČ: CZ64833500
  • tel.: +420 371 751 830
  • email: tgs@tgs.cz

O společnosti

Produkty a služby

Zaměstnání

Kontakt

Facebook e-mail