Facebook   Facebook
TGS NEWSLETTER 9/2017

Uklízíme lesy


Jak vypadá naše okolí, nám rozhodně není lhostejné. A nejde jen o bezprostřední sousedství našeho provozu, zajímáme se i o přírodu kolem sebe. Proto jsme se rozhodli podniknout jednu „očistnou akci“.
 


„Na první zářijovou sobotu jsme naplánovali se Státním pozemkovým úřadem čištění lesů v našem okolí, tedy na Rokycansku, kterého se účastnili místně příslušní zaměstnanci TGS v čele s ředitelem firmy Pavlem Divišem,“ popisuje Radka Hodinová.


Sešli jsme se ráno v Holoubkově, odkud nás odvezl minibus do vybrané lokality v Těních. Tam nás uvítal nadlesní Tomáš Minich z Vojenských lesů a statků, pod jejichž správu uklízený les spadá.
 

 


Trasa našeho honu na odpadky vedla podél lesní cesty a byla dlouhá zhruba šest kilometrů.


„Vítězným a velmi často opakujícím se odpadem byly plechovky od piva, kelímky od jogurtů a PET lahve. 


Našli jsme ale i dost skla a keramiky, jako jsou sklenice od kompotů a talíře. To nás v odlehlejší části lesa překvapilo. Během půldne jsme nasbírali zhruba 1600 litrů odpadků.


Mnoho z nás při tom zažilo poprvé v životě radost z nalezení odpadku, pomalu větší než z hub,“ směje se Radka Hodinová.
 


fotogalerie >
 

STROJE:

I my jsme na veletrhu

 

Od 18. do 23. září se v Hannoveru koná přední světový veletrh obrábění kovů EMO – a my na něm nechybíme.K vidění toho je opravdu spousta. Výrobci představí nejnovější stroje, efektivní technická řešení, výrobní systémy, přesné nástroje, automatizovaný tok materiálu, počítačové technologie, průmyslovou elektroniku a příslušenství.


A co si připravili naši dodavatelé?


Japonská Kitamura předvede své nejrychlejší horizontální obráběcí centrum Mycenter HX250iG, pětiosé simultánní obrábění a desetimístnou výměnu palet.
 

Tchajwanský výrobce Hartford nabídne stroj Splus 10 s řídícím systémem Hartrol Plus, s ním spolupracující robotickou buňku nebo pětiosý stroj 5A-65E s řídícím systémem Heidenhain.


Ve stánku italské rodinné firmy Biglia, která se zaměřuje převážně na výrobu horizontálních soustruhů, bude k vidění nový typ stroje s gantry nakladačem a nový typ úspěšného stroje  B565.


Španělská CORREA představí stroj FOX-50 plný zajímavých a neobvyklých konstrukčních prvků s vylepšeným řídícím systémem Heidenhain i640 s dotykovou obrazovkou a s opcí Remote Desktop Manager, kterou mnozí operátoři jistě ocení.


A pokud Vás zajímají další novinky, navštivte EMO 2017 nebo se těšte na pokračování článku, kde Vám některé z výše uvedených novinek rádi představíme podrobněji.

 

 

 

 

NÁSTROJE:

Nové frézy UniCut 
 


Frézy UniCut F8600, F8610 a F8620 se staly během posledních let zavedeným produktem, u něhož se snoubila kvalita s životností a příznivou cenou. 
 


Letos jsme uvedli vylepšenou řadu, která by za stejnou cenu měla ve všech parametrech stávající frézy překonat. Frézu F8600 tak nahrazuje model F8607, frézu F8610 potom nová F8617. Také u frézy F8620 se připravuje novinka: nahradí ji model F8628. Až do konce roku budeme nabízet staré i nové modely souběžně, aby si trh „zvykl“. 

 

 

Po Novém roce budou na skladě pouze nové modely a ze starých provedení se stanou speciály – tyto frézy se budou vyrábět na zakázku.


Nadále platí, že staré provedení fréz bude přeostřováno na starou geometrii. Pokud tedy máte staré frézy, nemusíte se bát.


Další novinkou kolem fréz UniCut je připravovaný nový katalog.


Měl by být k dispozici v průběhu října a proti dosavadním vydáním bude obsahovat i ceny, čímž zpříjemní orientaci zákazníků v produktech. 

 
TECHNOLOGICKÉ CENTRUM:

Kluzné a lineární vedení: v čem se liší?

 

Posuvné pohyby stolu a částí obráběcího stroje se odehrávají na takzvaném vedení. To může být buď valivé, nebo kluzné. To první si lze představit jako lineární ložisko a u kluzného vedení (jak název napovídá) prostě klouže jedna rovná plocha po druhé. Každé z těchto řešení má své výhody. Tím, že se u lineárního vedení jedná v podstatě o ložisko, jde zde o bodový nebo úsečkový styk. Výhodou je nesrovnatelně nižší valivý odpor především při počáteční akceleraci a při brzdění než u smykového tření. Hodí se tedy pro stroje, kde je požadavkem především dynamika (tvarově složité díly, formy, přesná interpolace a podobně). 


Smykové tření kluzného vedení sice do jisté míry negativně ovlivňuje dynamiku stroje, vyznačuje se ale vysokou statickou a dynamickou únosností a útlumem. Je tedy vhodné pro hrubovací operace, kde vznikají velké řezné síly a kde se využívá maxima instalovaného výkonu na vřetenu.


Rádi bychom zdůraznili jednu věc: naši obchodní zástupci tyto rozdíly znají, umějí rozlišit, které vedení je na kterém stroji, a dokážou poradit a vše vysvětlit.


Navíc společnost Hartford své portfolio podle tohoto hlediska rozděluje a dokáže nabídnout zajímavé řešení pro oba směry. 

 

 

 

 

BRAINIAC:

Laser místo sklářů 
 


Představte si, že potřebujete do plochého plátu skla vytvarovat trojrozměrné prohlubně, výstupky a podobně. Co uděláte? Sklo zahřejete a dáte do tvarovací formy. Ty bývají drahé, navíc je tvarování poměrně zdlouhavé. 

 

Vědci z německého Fraunhoferova institutu vymysleli alternativu využívající laser, která by měla být levnější a rychlejší. Začíná se stejně: s plátem skla. Ten se položí do rozehřáté trouby lícem dolů do volného prostoru – uchycen je pouze po stranách. Trouba se roztopí na teplotu těsně pod bodem měknutí skla. Jakmile je ohřáté, laserový paprsek se pomocí soustavy zrcadel navádí na místa, kde mají být prohlubně.
 


 

                                             

Laser sklo dále zahřeje a nataví zhruba do konzistence medu. Jelikož plát skla visí volně v prostoru, díky gravitaci se změklé části začnou „prověšovat“ dolů.


Jakmile dosáhnou požadovaného tvaru, laser se vypne a sklo začne chladnout a tvrdnout v novém tvaru.


Celý proces od umístění skla do trouby po vychladnutí trvá asi půl hodiny. Ovšem v troubě samotné musí pobýt pouhých pár minut (podle komplexnosti tvořeného tvaru), chladne totiž mimo ni.
 

Díky tomu tak lze troubou protahovat relativně velké množství skelných plátů. Vědci nyní zkoumají, jak tento proces funguje s různými variantami skelné hmoty, a experimentují s tvary, které takto lze vytvářet.

 
Foto: Fraunhofer-Institut für Lasertechnik ILT

 

 
 
 
 
  • TGS nástroje-stroje-technologické služby s.r.o.
  • Plzeňská 610, 338 05 Mýto
  • IČO: 64833500
  • DIČ: CZ64833500
  • tel.: +420 371 751 830
  • email: tgs@tgs.cz

O společnosti

Produkty a služby

Zaměstnání

Kontakt

Facebook e-mail